| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Właściwa wycena pozwala uniknąć problemów

Właściwa wycena pozwala uniknąć problemów

Problemy księgowych z wyceną instrumentów finansowych wynikają m.in. ze złego doboru modelu wyceny.


Eksperci twierdzą, że wycena instrumentów finansowych nadal sprawia księgowym problemy. Kwestia ta jest istotna również ze względu na fakt, że na rynku ciągle pojawiają się nowe typy instrumentów finansowych.


Jednak Paweł Preuss, menedżer w dziale instrumentów pochodnych i ryzyk finansowych Ernst & Young, przyznaje, że w polskich realiach rzadko mamy do czynienia z sytuacjami, w których wycena danego typu instrumentu finansowego wymaga opracowania nowego typu modelu wyceny. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowości w tej kwestii jest złe zastosowanie modelu wyceny oraz niespójność oraz błędy w danych rynkowych wykorzystywanych w tym procesie. Dotyczy to przykładowo walutowych transakcji terminowych lub kontraktów swap na stopę procentową.


- Warto podkreślić, że często identyfikacja przyczyn niespójności i różnic w wynikach wyceny jest utrudniona z powodu niekompletności dokumentacji stosowanych modeli wyceny - podkreśla rozmówca.


Według naszego eksperta w przypadku instrumentów o bardziej złożonej konstrukcji ekonomicznej, np. produktów strukturyzowanych lub egzotycznych instrumentów pochodnych, najważniejszą kwestią mającą wpływ na wyniki wyceny jest wybór odpowiedniego typu modelu wyceny. Następnie konieczne jest - podobnie jak dla prostszych instrumentów - jego poprawne zastosowanie.


- Dobór odpowiedniego typu modelu jest w równym stopniu funkcją charakterystyki ekonomicznej wycenianego produktu finansowego, jak i dostępności odpowiednich danych rynkowych, które można do tego celu wykorzystać - wyjaśnia Paweł Preuss.


BŁĘDY PRZY WYCENIE

Błędy popełniane przy wycenie instrumentów:

- zły dobór modelu wyceny

- niepoprawne zastosowanie modelu

- rozbieżności w stosowanych danych rynkowych


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK