| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzierżawca nie musi płacić podatku

Dzierżawca nie musi płacić podatku

Dzierżawcy i najemcy nieruchomości nie muszą płacić podatku od nieruchomości. Obowiązek ten spoczywa na posiadaczu.


Umowa cywilnoprawna zawarta między właścicielem nieruchomości a podmiotem ją dzierżawiącym może przenieść obowiązek zapłaty podatku na dzierżawcę, ale nie zmieni to faktu, że podatnikiem będzie właściciel.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, należące do jednej z czterech kategorii: właścicieli, posiadaczy samoistnych, użytkowników wieczystych gruntów oraz posiadaczy. Prze- pis nie wymienia dzierżawcy czy najemcy jako podatnika podatku od nieruchomości. Obu tych kategorii nie można też uznać za posiadaczy samoistnych.


Umowa zawarta między właścicielem a np. najemcą nie może decydować o tym, która ze stron będzie podatnikiem podatku od nieruchomości. Podatek jest świadczeniem publicznoprawnym regulowanym ustawą. Oznacza to, że wszelkie umowy cywilnoprawne, w których strony określają między sobą zakres tego obowiązku, nie są wiążące dla organu podatkowego.


- Podatnikiem podatku od nieruchomości jest z zasady właściciel lub posiadacz samoistny. Umowa cywilnoprawna może co najwyżej przenieść na najemcę czy dzierżawcę obowiązek ponoszenia ekonomicznego kosztu podatku - tłumaczy Rafał Szymkowiak, radca prawny w Kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania.


Ustawa przewiduje jednak wyjątki od zasady mówiącej, że podatnikiem nie jest najemca lub dzierżawca nieruchomości. Dotyczą one nieruchomości lub obiektów budowlanych będących własnością skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.


Ważne!
Umowa cywilno-prawna nie może określić, że podatnikiem jest najemca. Może zobowiązać go do ponoszenia kosztu podatku od nieruchomości


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK