| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dopłata będzie stanowiła przychód

Dopłata będzie stanowiła przychód

Jeżeli przy podwyższeniu kapitału spółki powstają dodatnie różnice kursowe, nadwyżkę należy ująć jako przychód finansowy.


W praktyce księgowej problemem może być rozliczenie podwyższenia kapitału podstawowego, pokrywanego wkładem pieniężnym opłaconym w walucie obcej - twierdzi Marek Musiał, menedżer w dziale Audytu firmy Ernst & Young.


Jego zdaniem problem wynika z faktu, że w uchwale uzgadniana jest wartość podwyższenia kapitału w walucie polskiej, która na dzień podjęcia uchwały stanowi określoną kwotę np. euro liczoną po kursie z dnia uchwały. Natomiast moment wpłaty środków jest inny niż data uchwały.


- Może to powodować, że kwota euro po przeliczeniu na złote w dniu otrzymania środków zaksięgowana przez spółkę będzie mniejsza albo większa od wartości podniesienia kapitału uchwalonej przez udziałowców - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że w przypadku nadwyżki sprawa może wydawać się prosta, gdyż podniesienie zostało opłacone. W takiej sytuacji właściwym rozwiązaniem wydaje się ujęcie kwoty różnic kursowych jako elementu przychodów finansowych.


Bardziej skomplikowana sytuacja powstaje w przypadku niedoboru środków na pokrycie podwyższenia kapitału.


- W tym przypadku na podstawie uchwały spółka ma roszczenie wobec udziałowców o wpłaty dodatkowych kwot, które doprowadzą do pełnego pokrycia udziału w podwyższonym kapitale - twierdzi Marek Musiał.


Rozwiązania te mają zastosowanie do spółek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »