| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dziś nowe uprawnienia wywiadu skarbowego

Od dziś nowe uprawnienia wywiadu skarbowego

Pracownicy wywiadu skarbowego będą kontrolować przesyłki, które mogą zawierać przedmioty przestępstwa.


NOWE PRAWO

Od dziś wywiad skarbowy w celu wykrycia sprawców przestępstw oraz uzyskania i utrwalenia dowodów może otwierać przesyłki i sprawdzać ich zawartości oraz usuwać przedmioty przestępstwa. Takie uprawnienia daje rozporządzenie ministra finansów z 8 lutego 2007 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez wywiad skarbowy czynności niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.


Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia, zwraca uwagę, że działania operacyjne polegające m.in. na otwieraniu przesyłek i innych rzeczy w celu sprawdzenia ich zawartości, występują już w polskim prawie. Reguluje je kodeks postępowania karnego, gdzie uprawnienie to przysługuje sądowi lub prokuratorowi w toczącym się postępowaniu. Nasz rozmówca zwraca uwagę, że ograniczenie praw i swobód obywatelskich, w tym prawa do ochrony tajemnicy korespondencji, może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony (art. 49 konstytucji).


- Należy podkreślić, że delegacja ustawowa upoważnia ministra wyłącznie do wskazania sposobu przeprowadzania i dokumentowania określonych czynności operacyjnych. Jednocześnie przepis ustawy o kontroli skarbowej nie uprawnia organów kontrolnych do otwarcia przesyłek i innych rzeczy.

Dyspozycja taka znajduje się dopiero w rozporządzeniu - wyjaśnia Krzysztof Biernacki.


Zdaniem eksperta przyjęcie takiej konstrukcji może spowodować zakwestionowanie przyznanych uprawnień jako niezgodnych z konstytucją.


Ważne! Wywiad skarbowy może od dziś:
- otwierać przesyłki
- sprawdzać ich zawartość
- usuwać przedmioty przestępstwa

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK