| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższe rezerwy banków

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.


ZMIANA PRAWA


Od 1 stycznia 2008 r. rozszerzeniu ulegnie wykaz zabezpieczeń ekspozycji kredytowych - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego w resorcie finansów. Nowa regulacja ma wprowadzić zmiany do rozporządzenia z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie zasad tworzenia rezerwy na ryzyko związane z działalnością banków (Dz.U nr 218, poz. 2147).


Banki zobowiązane są do tworzenia rezerw na ryzyko związane z ich działalnością. Rezerwy celowe muszą być tworzone m.in. w zakresie bilansowych należności kredytowych wynikających z pożyczek i kredytów detalicznych.


Nowym zabezpieczeniem umożliwiającym bankom tworzenie mniejszych rezerw będzie - zgodnie z projektem - gwarancja lub poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych. Rezerwa celowa będzie mogła być utworzona w mniejszej wartości także w przypadku, gdy bank udzieli kredytu pod zabezpieczenie w postaci cesji praw wynikających z umowy ubezpieczenia. Resort finansów wyjaśnia, że umowa ubezpieczenia dopuszcza możliwość skorzystania przez instytucję finansową z zabezpieczenia w postaci cesji praw do odszkodowania.


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK