| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy obawiają się o przyszłe płace

Celnicy obawiają się o przyszłe płace

Ministerstwo zapowiada, że gdy powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, to zwiększą się wynagrodzenia jej pracowników. Zdaniem celników, zyskają osoby mało zarabiające i z krótkim stażem.


Z pierwotnego projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wynika, że najniższa pensja urzędnika nowej administracji, która ma zacząć funkcjonować od przyszłego roku, będzie wynosić trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Zatem będzie mogła wynosić około 2808 zł (dziś minimalne wynagrodzenie to 936 zł). Ministerstwo Finansów ocenia tę zmianę jako jedną z najbardziej pozytywnych, jeśli chodzi o reformę skarbówki. Celnicy, którzy mają zostać włączeni do nowej struktury, nie są jednak o tych zaletach przekonani.- Nieprawdziwe są twierdzenia MF w zakresie zwiększenia realnego wynagrodzenia dla wszystkich, którzy mieliby stać się pracownikami KAS od 1 stycznia 2008 r. Ewentualny zysk mógłby dotyczyć tylko tych osób, które mają krótki staż w służbie celnej i zarabiają mało, gdyż w KAS wszyscy bez względu na aktualny staż mają zacząć od zera - tłumaczyła Iwona Fołta, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.Jak podkreśla, będzie to oznaczać, że funkcjonariusze i pracownicy, którzy przez lata sukcesywnie wypracowywali większe zarobki, utracą je po powołaniu KAS na rzecz młodych pracowników z krótkim stażem. Zdaniem Iwony Fołty, środki na wynagrodzenia pozostaną bez zmian, zmieni się tylko sposób ich rozdziału, z preferencjami dla młodych ludzi.Nasza rozmówczyni dodała także, że w momencie powołania KAS i zmiany statusu prawnego - mundurowego na cywilny - pracownicy KAS utracą wszystkie dotychczas nabyte prawa, w tym uprawnienia przynależne wyłącznie funkcjonariuszom służby mundurowej: 100 proc. uposażenia za czas choroby, dodatek za stopień służbowy, dodatek za wieloletnią służbę, dodatki służbowe, ekwiwalent pieniężny za umundurowanie, świadczenia socjalne (dopłata do wypoczynku dla siebie i rodziny, raz w roku bilet dla siebie i rodziny), dodatkowy urlop wypoczynkowy, świadczenia z tytułu służbowego przeniesienia do innej miejscowości, płatny urlop zdrowotny z zachowaniem prawa do uposażenia.PRZYKŁAD:

ZMIANY W WYNAGRODZENIU


Od 2008 roku


• Pensja brutto pracownika KAS - 2808 zł


Dzisiejsze zarobki


• Funkcjonariusz celny (służba mundurowa) - 1943,79 zł netto


• Pracownik cywilny - 1889,18 zł netto


• Różnica - 54,61 zł netto


Od kwoty brutto odliczono zarówno dla funkcjonariusza celnego, jak i pracownika cywilnego stałe składki: emerytalno-rentowe, zdrowotne, koszty dojazdu (108,50 zł - otrzymują to wszyscy), wypadkowe oraz podatek dochodowy według stawki 19 proc. (uwzględniając kwotę zwolnienia, tj. 47,71 zł.).


Dodatkowo pracownikom cywilnym odliczana jest składka chorobowa w wysokości 2,45 proc., tj. 68,60 zł. Wynagrodzenie za czas choroby wynosi 80 proc.


Funkcjonariusze celni nie płacą tej składki, gdyż za funkcjonariuszy służb mundurowych płaci Skarb Państwa. Uposażenie za czas choroby wynosi 100 proc.Opracowanie za pomocą danych służby celnejEwa MatyszewskaCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK