| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gmina musi ogłosić swoją uchwałę

Gmina musi ogłosić swoją uchwałę

Uchwała rady gminy jest aktem prawa miejscowego. Wchodzi zatem w życie po 14 dniach od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a nie z dniem jej podjęcia.


Zapisanie w uchwale podatkowej gminy, że wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jest istotnym naruszeniem prawa. Z tego powodu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie stwierdziło nieważność uchwały rady miejskiej w Krasnobrodzie zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Według RIO akt ten jest niezgodny z art. 2 ust. 1 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 62, poz. 718 ze zm.).


Jak uzasadnia Kolegium Izby, taka uchwała rady, z uwagi na przedmiot swej regulacji, należy do kategorii uchwał podatkowych, które są aktami prawa miejscowego. Podlegają one obowiązkowemu ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, uchwały takie co do zasady wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Tymczasem w końcowym przepisie uchwały organu stanowiącego miasta Krasnobród zapisano, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.


Według Kolegium RIO, ze względu na istotne naruszenie prawa uchwała musiała zostać uznana za nieważną. Na orzeczenie RIO radzie miejskiej przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Numer uchwały 66/2007


Marcin MusiaŁ

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK