| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składka stanowi koszt podatkowy

Składka stanowi koszt podatkowy

Składka podstawowa opłacana przez pracodawcę w ramach grupowego ubezpieczenia na życie stanowi koszt podatkowy - orzekł WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 375/06)


Sprawa dotyczyła udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zarząd spółki i przedstawiciele załogi podpisali umowę w przedmiocie prowadzenia pracowniczego programu emerytalnego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Spółka zadała pytanie, czy wydatki ponoszone z tytułu opłacania składki podstawowej stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W jej ocenie wskazuje na to brzmienie art. 15 ust. 1d ustawy, w którym za koszty podatkowe uznaje się wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.


Zdaniem organu I instancji stanowisko spółki było nieprawidłowe. Jak podkreślono, w sprawie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, który stanowi, że nie są kosztem składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących grup ryzyka wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Z taką interpretacją zgodził się organ II instancji.


Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że do art. 15 ust. 1d ustawy o CIT nie można zastosować jedynie wykładni językowej, bo ona prowadzi do błędnych wniosków. Art. 15 ust. 1d nie uzależnia bowiem wprost od osiągnięcia przychodu zaliczenia wydatku do kosztów ich uzyskania. W ocenie sądu stanowi on samodzielną podstawę do takiego zaliczenia, chociażby ze względu na cele regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych, do których ten przepis odsyła. Artykuł 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT nie znajduje w tej sprawie zastosowania, ponieważ odnosi się tylko do ubezpieczeń na życie i do regulacji zawartej w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Natomiast cel regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych jest inny.


REGULACJE USTAWY O CIT


Organy podatkowe i podatnik inaczej interpretowały m.in. regulacje art. 15 ust. 1d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.


MIROSŁAW KAŹMIERSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK