| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składka stanowi koszt podatkowy

Składka stanowi koszt podatkowy

Składka podstawowa opłacana przez pracodawcę w ramach grupowego ubezpieczenia na życie stanowi koszt podatkowy - orzekł WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 375/06)


Sprawa dotyczyła udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zarząd spółki i przedstawiciele załogi podpisali umowę w przedmiocie prowadzenia pracowniczego programu emerytalnego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Spółka zadała pytanie, czy wydatki ponoszone z tytułu opłacania składki podstawowej stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W jej ocenie wskazuje na to brzmienie art. 15 ust. 1d ustawy, w którym za koszty podatkowe uznaje się wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.


Zdaniem organu I instancji stanowisko spółki było nieprawidłowe. Jak podkreślono, w sprawie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, który stanowi, że nie są kosztem składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących grup ryzyka wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Z taką interpretacją zgodził się organ II instancji.


Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że do art. 15 ust. 1d ustawy o CIT nie można zastosować jedynie wykładni językowej, bo ona prowadzi do błędnych wniosków. Art. 15 ust. 1d nie uzależnia bowiem wprost od osiągnięcia przychodu zaliczenia wydatku do kosztów ich uzyskania. W ocenie sądu stanowi on samodzielną podstawę do takiego zaliczenia, chociażby ze względu na cele regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych, do których ten przepis odsyła. Artykuł 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT nie znajduje w tej sprawie zastosowania, ponieważ odnosi się tylko do ubezpieczeń na życie i do regulacji zawartej w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Natomiast cel regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych jest inny.


REGULACJE USTAWY O CIT


Organy podatkowe i podatnik inaczej interpretowały m.in. regulacje art. 15 ust. 1d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.


MIROSŁAW KAŹMIERSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK