| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z PIT nie dotyczy wynagrodzeń

Zwolnienie z PIT nie dotyczy wynagrodzeń

Wynagrodzenia pracowników fundacji realizującej programy pomocowe ze środków unijnych, ale wypłacanych tej fundacji bezpośrednio z budżetu państwa, nie są zwolnione z PIT.


Fundacja zajmuje się realizacją programów finansowanych ze środków unijnych. Nie zawsze jest to dotacja bezpośrednia. W niektórych przypadkach pieniądze z funduszy unijnych trafiają najpierw do budżetu państwa i stamtąd są wypłacane w transzach po każdym z zakończonych etapów projektu. Zdaniem fundacji również w przypadku otrzymania takich dotacji pracownicy otrzymujący wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT w brzmieniu z 1 stycznia 2003 r. Przepis ten stanowi, że zwolnione od podatku są dochody podatnika pochodzące m.in. od organizacji międzynarodowych ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.


Organy nie zgodziły się ze stanowiskiem podatnika i stwierdziły, że w sytuacji, gdy środki pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa, wynagrodzenie pracowników zatrudnionych przy finansowanych w ten sposób projektach nie korzysta ze zwolnienia z podatku.


Fundacja wniosła skargę do WSA. Olsztyński sąd skargę oddalił. Jak wyjaśnił, z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynika, że fundacja w ramach realizacji programów pomocowych zatrudnia pracowników na różnego rodzaju umowy i wypłaca w związku z tym wynagrodzenia. Jako beneficjent fundacja otrzymuje wynagrodzenie za realizację projektu po wykonaniu określonych etapów umowy zawartej z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa. Wypłata wynagrodzeń dla osób realizujących projekt jest niezależna od otrzymanych środków, bo pochodzą one ze środków fundacji. Zatem podatnicy nie otrzymują nawet pośrednio środków unijnych. Dlatego w ocenie sądu organy słusznie odmówiły zwolnienia z PIT dochodów otrzymanych od fundacji.


Sygn. akt I SA/Lu 715/06


Izabela Staszewska

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK