| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Daniny nie są opodatkowane VAT

Daniny nie są opodatkowane VAT

Opłaty za parkowanie są daninami publicznymi. Nie podlegają zatem opodatkowaniu VAT.


Spółka obsługująca system płatnego parkowania niestrzeżonego w jednym z miast wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w VAT. Powoływała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 grudnia 2002 r., który uznał, że opłaty za parkowanie są daninami publicznymi. W związku z tym twierdziła, że przysługuje jej zwrot nadpłaty. Organy jednak odmówiły zwrotu. Twierdziły, że orzeczenie TK nie odnosiło się do przepisów podatkowych oraz że spółka nie poniosła ciężaru tego podatku. Spółka dowodziła jednak, że na mocy decyzji władz miasta i orzeczenia sądu okręgowego została zobowiązana do oddania kwoty VAT miastu, a więc poniosła ciężar podatku. Spółka podkreślała, że wyrok TK nie mógł się odnosić wprost do przepisów podatkowych, ale jego skutki rozciągają się również na ustawy podatkowe.


WSA uchylił decyzję dyrektora IS. Sąd podzielił stanowisko TK i dodał, że konsekwencje uznania opłat parkingowych za daniny publiczne rozciągają się na VAT. Opłaty nie podlegają więc opodatkowaniu. Ponadto organ rozstrzygając ponownie sprawę będzie musiał wziąć pod uwagę m.in. przepisy dotyczące nadpłat w VAT.


Sygn. akt III SA/Wa 3645/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK