| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostawcy zapłacą od rzeczywistej sprzedaży

Dostawcy zapłacą od rzeczywistej sprzedaży

Przy rozliczaniu VAT dostawcy prasy i książek nadal będą mogli uwzględniać zwroty niesprzedanych egzemplarzy.


ZMIANA PRAWA

Przepisy dotyczące powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży prasy i książek zostaną utrzymane w dotychczasowym kształcie. Poprawkę taką przyjęła sejmowa podkomisja, która zakończyła prace nad rządową nowelizacją ustawy o VAT. Obecnie obowiązek podatkowy przy sprzedaży prasy i książek powstaje w chwili, w której znana jest faktyczna wielkość sprzedaży w danym okresie. Dzięki temu opodatkowany jest jedynie faktyczny obrót osiągany przez wydawców, którego wielkość znana jest dopiero po uwzględnieniu zwrotów niesprzedanych egzemplarzy.


Zaproponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana art. 19 ustawy o VAT zmierza do ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego z przepisami dotyczącymi podatku dochodowego. Celem zmiany jest przede wszystkim określenie ogólnych reguł, a nie jak obecnie wielu wyjątków od zasady ogólnej. Zgodnie z rządową propozycją, zasadą będzie, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż z dniem wystawienia faktury albo uregulowania części lub całości należności.


Propozycja ta wiąże się ze zmianą zasad w zakresie odliczania podatku naliczonego. Według nowelizacji rządowej co do zasady byłby to moment otrzymania faktury, co niekiedy oznacza przyspieszenie dokonania odliczenia, które będzie możliwe już w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy.


Propozycja uproszczenia zasad powstawania obowiązku podatkowego, zdaniem większości ekspertów podatkowych, zasługuje na poparcie, jednak likwidacja szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego w niektórych przypadkach może przynieść podatnikom więcej szkody niż pożytku. Negatywne skutki wprowadzenia w życie projektowanych zmian mogliby odczuć zwłaszcza dostawcy prasy i książek.


Obecne przepisy uwzględniają specyfikę związaną z tą sprzedażą, która utrzymuje prawo do zwrotu niesprzedanych egzemplarzy w ciągu czasu określonego w umowie (nie dłuższego niż 120 dni). W praktyce oznacza to, że ostateczne rozliczenie między np. wydawcą a dystrybutorem występuje w momencie, gdy znana jest faktyczna wielkość sprzedaży, czyli już po wycofaniu nakładu, i dotyczy tej jego części, która rzeczywiście została sprzedana. Likwidacja szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego wiązałaby się m.in. z koniecznością ciągłego korygowania faktur dostawy oraz podatku dochodowego, po dokonaniu zwrotów niesprze- danych egzemplarzy.


Wszystko wskazuje na to, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku tych podatników zostanie utrzymany. Autorem przyjętej poprawki jest poseł Ryszard Wawryniewicz (PIS).

Sprawozdanie z prac podkomisji trafi pod obrady Komisji Finansów Publicznych na następnym posiedzeniu Sejmu planowanym na 12-15 czerwca. Projekt czeka jeszcze drugie i trzecie czytanie w Sejmie oraz senacki etap prac. Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja zacznie obowiązywać dopiero w 2008 roku.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK