| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Każde przekazanie towarów podlega VAT

Każde przekazanie towarów podlega VAT

Każde nieodpłatne przekazanie towaru stanowi dostawę towaru bez względu na to, czy było związane z firmą. W każdym przypadku podlega zatem opodatkowaniu VAT.


Skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygnął wczoraj zagadnienie prawne dotyczące rozumienia dostawy towarów w brzmieniu przepisów ustawy o VAT obowiązujących przed 1 czerwca 2005 r. Chodziło o to, czy w świetle przepisów dotyczących dostawy towarów (art. 7 ust. 2 i 3) należało rozumieć również przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do tego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem.


Pytanie takie skierował NSA, rozpatrując sprawę spółki, która prowadziła akcję promocyjną. Kontrahenci biorący w niej udział mogli zdobywać nagrody, których wartość przekraczała 50 zł. Jak wykazywała spółka, akcja miała wpływ na poprawę jej sytuacji ekonomicznej. Skład orzekający w tej sprawie miał wątpliwości, czy przepis art. 7 ust. 2 i 3 należy rozumieć w ten sposób, że dostawą towaru jest jedynie przekazanie towarów związanych bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Wcześniej, zarówno organy podatkowe, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy twierdzili, że ust. 3, zgodnie z którym dostawą towaru nie jest przekazywanie prezentów o małej wartości, jeśli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jest wyjątkiem od zasady określonej w ust. 2. NSA zadał więc pytanie prawne siedmiu sędziom NSA.


W uchwale NSA uznał, że każde nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów, jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia, czy przekazanie tych towarów było związane z przedsiębiorstwem, czy nie. Sąd stwierdził, że w tym przypadku należało zastosować wykładnię celowościową, biorąc pod uwagę również przepisy VI Dyrektywy UE. Jej celem była konieczność opodatkowania zbycia każdego towaru, od którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dlatego każde nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu VAT.


Sygn. akt I FPS 5/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK