| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad 17 tysięcy więcej podatników płaciło ryczałt

Ponad 17 tysięcy więcej podatników płaciło ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 roku płaciło ogółem 656 248 podatników. Jest to o 17 081 więcej niż w roku 2005.


Ministerstwo Finansów opublikowało informację dotyczącą rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 rok. Wynika z niej, że w ubiegłym roku ponad 17 tys. więcej podatników opłacało ryczałt. Ponad 548 tys. podatników rozliczało się w tej formie z pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponad 108 tys. z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


Od kilku lat obserwujemy stałą tendencję: podatników płacących ryczałt od najmu przybywa, a z działalności gospodarczej ubywa. Potwierdzają to również ubiegłoroczne wyniki. O ponad 21 tys. więcej osób płaciło ten podatek m.in. z tytułu najmu, a o ponad 4 tys. mniej z działalności gospodarczej.


Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiągnęli w 2006 roku przychód brutto ogółem w kwocie około 37,5 mld zł, z czego przychody osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wyniosły ponad 36 mld zł i stanowiły 96,03 proc., a osób fizycznych osiągających przychody wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wyniosły prawie 1,5 mld zł i stanowiły 3,97 proc.


Największe przychody uzyskały osoby fizyczne prowadzące firmę z działalności wytwórczej i robót budowlanych, tj. w wysokości 16,9 mld zł, opodatkowane według stawki 5,5 proc. Nieco mniej, bo 10,5 mld zł stanowiły przychody z działalności gastronomicznej i usługowej w zakresie handlu, opodatkowane stawką 3-proc., a 8,5 mld zł to przychody z działalności usługowej opodatkowane według stawki 8,5-proc.


Ryczałt należny za 2006 rok wyniósł 1,6 mld zł. Ryczałtowcy musieli dopłacić fiskusowi 352 mln zł. Odzyskali w formie nadpłaty - 48 mln zł.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK