| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowanie z ugody sądowej bez podatku

Odszkodowanie z ugody sądowej bez podatku

Są szanse na to, by odszkodowania przyznane ugodą sądową były zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.


ZMIANA PRAWA


Na posiedzeniu komisji senackich odbyło się wczoraj pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który poszerza katalog odszkodowań zwolnionych z PIT. Do katalogu odszkodowań dodane zostaną te wynikające z ugód sądowych.


Nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy o PIT do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2006 r., w którym Trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją regulacji art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) w zakresie, w jakim wyłącza ona zwolnienie z podatku w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej.


Zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód. Z wydanego przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia wynika, że przepisy w obecnym brzmieniu prowadzą do nadużywania zaufania obywateli do stanowionego prawa. Senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada wprowadzenie do zakwestionowanego przepisu wyraźnego zastrzeżenia, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego będą także odszkodowania wynikające z ugód sądowych.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »