| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasy fiskalne dla rzemieślników?

Kasy fiskalne dla rzemieślników?

Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił zastrzeżenia do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. ZRP postuluje o sprecyzowanie, czy zgodnie z projektem rozporządzenia obowiązek używania kas fiskalnych obowiązywać będzie właścicieli warsztatów, dokonujących napraw samochodów wraz z montażem części i akcesoriów samochodowych.


Według Krajowej Informacji Podatkowej właściciele ci nie mają obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Równocześnie Związek otrzymał sygnały od regionalnych organizacji rzemieślniczych, że urzędy skarbowe zajmują stanowisko odmienne niż KIP.



Jeżeli powyższe wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte, może okazać się, że obowiązek stosowania kas będzie dotyczył każdej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów, gdy dostawa tych części towarzyszyć będzie usłudze naprawy samochodu.



ZRP skierował do Ministerstwa Finansów, w którym przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie:



W odpowiedzi na pismo Pana Ministra z dnia 04.06.2007r. NR: PT7-0311-9/247/JS/07/PT-868, przy którym przekazano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących Związek Rzemiosła Polskiego zgłasza następującą uwagę do przesłanego projektu.



Ponawiamy prośbę o rozstrzygnięcie wątpliwości, o których informowaliśmy w piśmie z dnia 29.08.2006r. skierowanym do Dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów - dotyczących interpretacji przepisu § 4 pkt 4) dotychczasowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. Przepis ten został zachowany bez zmian także w projektowanym rozporządzeniu. Zwracaliśmy się z prośbą o wyjaśnienie, czy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych - bez względu na obrót - obejmuje także podatników dokonujących napraw samochodów, którym towarzyszy montaż części i akcesoriów samochodowych. Informowaliśmy wówczas, że Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie - uzyskał z Krajowej Informacji Podatkowej (zapytanie sygnowane pod nr 1008/2/VAT) wyjaśnienie, że ww. grupa podatników nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, bez względu na osiągnięty obrót. Równocześnie otrzymywaliśmy sygnały od regionalnych organizacji rzemieślniczych, że urzędy skarbowe zajmują inne stanowisko, twierdząc, że jednak przepis § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych obejmuje wszystkie zakłady motoryzacyjne wykonujące usługi wraz z montażem części samochodowych.



Dotychczas nie rozstrzygnięto tych wątpliwości, co może oznaczać, że obowiązek ewidencji kasowej (bez względu na obrót) będzie dotyczył każdej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów, nawet wówczas, gdy dostawa tych części towarzyszy usłudze naprawy samochodu.



Związek Rzemiosła Polskiego postuluje zatem o doprecyzowanie przepisu § 4 pkt 4) rozporządzenia poprzez wyraźne określenie, że nie dotyczy on działalności usługowej polegającej na naprawie samochodów, w której wykorzystywane są części i akcesoria do pojazdów.



reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »