| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Organy podatkowe mogą sprawdzać, czy dochody zagranicznych zakładów położonych w Polsce zostały określone zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Od 1 stycznia 2007 r. zakłady zagranicznych przedsiębiorstw położone w Polsce zostały zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej dla czynności wewnętrznych z przedsiębiorstwem macierzystym. Zasady sporządzenia takiej dokumentacji określa art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Prostsza weryfikacja


Nowy wymóg to duże ułatwienie dla organów skarbowych w przeprowadzeniu weryfikacji poprawności przypisania części dochodów przedsiębiorstwa zagranicznego zakładowi położonemu w Polsce.


Przedsiębiorstwo zagraniczne powinno dokonać przyporządkowania kosztów (np. zarządzania, administracyjnych) na podstawie określonego, logicznego klucza podziału. W praktyce jest nim często udział obrotów zakładu w całkowitych obrotach przedsiębiorstwa zagranicznego bądź wskaźnik zatrudnienia w zakładzie w stosunku do całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwie macierzystym. Wybór klucza podziału kosztów leży w gestii przedsiębiorcy zagranicznego.


Szacowanie cen


Z praktycznego punktu widzenia sporządzenie dokumentacji może być kłopotliwe. Zakład nie ma bowiem odrębnej podmiotowości prawnej, a więc w stosunku do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a zakładem nie występują takie pojęcia jak transakcja, zapłata lub cena. Jednocześnie, stosownie do treści dodanego art. 11 ust. 8a ustawy o CIT, do czynności wewnętrznych między przedsiębiorstwem macierzystym a jego zagranicznym zakładem stosuje się odpowiednio przepisy o podmiotach powiązanych, w tym metodach szacowania cen.


Oznacza to, że polskie organy podatkowe będą mogły badać, czy dochody przypisane zagranicznemu zakładowi położonemu w Polsce zostały określone zgodnie z właściwymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. na poziomie dochodów, jakie zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.


W przypadku zaniżenia dochodu zakładu organy podatkowe będą mogły określić taki dochód w drodze oszacowania, stosując metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży lub rozsądnej marży. Jeżeli nie byłoby możliwe zastosowanie tych metod, stosuje się metody zysku transakcyjnego.


RENATA IWIŃSKA

doradca podatkowy

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »