| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poprawki zgłoszone przez posłów mogą być niezgodne z prawem unijnym i orzecznictwem ETS

Poprawki zgłoszone przez posłów mogą być niezgodne z prawem unijnym i orzecznictwem ETS

Poselska poprawka regulująca opodatkowanie usług organizacji targów i wystaw w kraju siedziby usługodawcy jest niezgodna z prawem wspólnotowym - uważają eksperci.


ZMIANA PRAWA

Posłowie rozpatrzyli wczoraj ekspertyzy o zgodności z prawem wspólnotowym oraz konstytucją sprawozdania sejmowej podkomisji o rządowej nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci podatkowi, w opiniach sporządzonych na zlecenie podkomisji, zgodnie wskazali na niezgodność z prawem wspólnotowym nowego brzmienia przepisu art. 27 ust. 4 pkt 2 ustawy.


Przyjęta przez posłów poprawka rozszerza regulację przenoszącą miejsce opodatkowania usług do kraju siedziby usługodawcy o usługi dotyczące kompleksowej organizacji targów i wystaw oraz usługi pomocnicze do nich, w tym usługi w zakresie zabudowy i wynajmu stoisk na targach i wystawach. Poselska poprawka zdaniem ekspertów podatkowych jest niezgodna z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, m.in. orzeczeniem w sprawie C-114/05 Gillian Beach.


W wydanym orzeczeniu Trybunał wyraził pogląd, że usługi organizacji targów i wystaw oraz usługi pomocnicze do nich podlegają opodatkowaniu w miejscu, w którym te usługi są wykonywane. Z uzasadnienia orzeczenia wynika, że usługi targowe i wystawiennicze powinny być traktowane jako działalność podobna do działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej, naukowej, dydaktycznej lub rozrywkowej.


Są to usługi o złożonym charakterze, zazwyczaj świadczone na rzecz wielu odbiorców oraz realizowane w ramach jednej prezentacji. Trybunał wskazał ponadto, że miejsce, gdzie usługi te są faktycznie wykonywane, jest zasadniczo łatwe do ustalenia, gdyż działalność ta odbywa się w ściśle określonej lokalizacji.


Eksperci zakwestionowali również propozycję jednostronnego przedłużenia przez Polskę w ustawie o VAT okresu przejściowego stosowania 3proc. stawki podatku w odniesieniu do dostaw środków spożywczych oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwykle przeznaczonych do wykorzystania przy produkcji rolnej. Posłowie chcą, aby okres przejściowy obowiązujący do 30 kwietnia 2008 r. przedłużyć do końca 2010 roku.


Ważne!

Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, 3-proc. stawka VAT na produkty rolne i żywność nieprzetworzoną ma obowiązywać do końca kwietnia 2008 r.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK