| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biuro rachunkowe wygrało sprawę o odszkodowanie

Biuro rachunkowe wygrało sprawę o odszkodowanie

Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań biurom rachunkowym. Mimo to podatnikom udaje się je wywalczyć.


Biura rachunkowe mają problemy z uzyskiwaniem odszkodowań od firm, z którymi zawierają umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Podobny problem miała jedna z naszych czytelniczek.

Podatniczka zwróciła się do swojego ubezpieczyciela PZU o wypłacenie odszkodowania związanego z tym zdarzeniem. Otrzymała jednak odpowiedź odmowną. PZU poinformowało, że w stanie prawnym sprzed kwietnia 2005 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegał tylko jeden określony rodzaj działalności, bowiem ani ustawa o rachunkowości, ani rozporządzenie ministra finansów z 5 grudnia 2003 r. nie regulowały kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC w zakresie działalności innej niż prowadzenie ksiąg rachunkowych. Natomiast czynności polegające na sporządzeniu deklaracji VAT nie były objęte ochroną ubezpieczeniową z polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Mogły natomiast zostać objęte tą ochroną na podstawie dobrowolnego ubezpieczenia.

Podatniczka wniosła pozew przeciw PZU, w którym wskazała, że art. 24 pkt 1 ust. 5 ustawy o rachunkowości wyraźnie precyzuje czynności dokonywane w celu zapewnienia rzetelności i bezbłędności ksiąg.

Sąd uznał roszczenia podatniczki i wydał nakaz zapłaty kwoty odszkodowania wraz z odsetkami.

Sygn. akt VIII GNc 299/07


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK