| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Standard nr 18 ciągle mało użyteczny

Standard nr 18 ciągle mało użyteczny

Użytkownicy międzynarodowego standardu rachunkowości nr 18 "Ujmowanie przychodów" mogą się rozczarować, nie znajdując w nim rozwiązania swoich problemów. Ostatnich zmian w tym standardzie dokonano w 1993 r. Nowe rozwiązania znalazły się dopiero w projekcie, przed którym długa droga legislacyjna i który zawiera tylko założenia koncepcyjne, nie podając szczegółów planowanych rozwiązań.

Ujmowanie przychodów jest jednym z obszarów najczęściej podlegających kontroli i korektom ze strony Komisji Papierów Wartościowych (SEC) w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na znaczenie tego zakresu, należy się spodziewać, że po wprowadzeniu obowiązku stosowania MSR w spółkach publicznych od stycznia br. w krajach Unii Europejskiej problem ten pojawi się również w naszych spółkach. Tymczasem Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości IASB nie spieszy się zanadto z pracami nad standardem „Ujmowanie przychodów”.

Ostatnie zmiany do międzynarodowego standardu MSR nr 18 wprowadzono w 1993 r. Realizowane przez IASB w ostatnich latach projekty zmian w standardach nie objęły swym zakresem tego standardu. – Jest to standard określający ogólne zasady i wymaga podejmowania subiektywnych decyzji opartych na ocenie poszczególnych przypadków. Transakcje i działania wykonywane w obecnym środowisku gospodarczym są coraz bardziej złożone, co sprawia, że użyteczność tego standardu zmniejsza się z biegiem czasu – uważają specjaliści z PricewaterhouseCoopers.

Założyciele IASB już na początku istnienia Rady podkreślali potrzebę opracowania wytycznych w sprawie ujmowania przychodów. Projekt miał być poddany ocenie w 2004 r. Tak się jednak nie stało. Ostateczna wersja proponowanych rozwiązań (i ich opublikowanie) ma być przedstawiona do dyskusji w marcu 2005 r.

– Sporządzający sprawozdania finansowe oraz ich użytkownicy, którzy spodziewali się, że projekt wyznaczy jednoznaczne zasady postępowania, będą rozczarowani. Dyskusje koncentrowały się na uzgodnieniu założeń koncepcyjnych. Mogą oni nie znaleźć tu rozwiązania swoich praktycznych problemów – uważają specjaliści z PricewaterhouseCoopers.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK