| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie ustalony wzór raportu

Będzie ustalony wzór raportu

Zmieniony międzynarodowy standard będzie zawierał wzory raportu biegłego ze zmodyfikowaną opinią.


Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej pracuje nad zmianami do standardów dla biegłych rewidentów. Polscy biegli w sprawach nieuregulowanych w krajowych normach, przy ustalaniu szczegółowej metodyki planowania i przeprowadzania badania, a także w razie wątpliwości, mogą kierować się postanowieniami Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF), wydanych przez Międzynarodową Federację Księgowych.


Według prof. Gertrudy Świderskiej, prezesa MAC Auditor, która uczestniczyła w obradach Rady jako obserwator, przy badaniu sprawozdania finansowego po raz pierwszy biegły będzie musiał korzystać z MSRF nr 510 Pierwsze badanie - bilans otwarcia, gdyż polskie normy w sposób bardzo zwięzły określają kwestie dotyczące sytuacji, gdy biegły ma wątpliwości co do danych bilansu otwarcia.


- Jeżeli sprawozdanie finansowe za rok poprzedzający było badane przez biegłego działającego w imieniu innego podmiotu uprawnionego lub nie było badane i występują wątpliwości co do danych tego sprawozdania, to biegły powinien dodatkowo zbadać te pozycje bilansu otwarcia, z którymi wiąże się znaczne ryzyko błędnego ich wykazania - wyjaśnia ekspert.


Wśród zmian do standardu na podkreślenie zasługują załączniki pokazujące przykładowe wzory raportu biegłego ze zmodyfikowaną opinią.


AGNIESZKA POKOJSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK