| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmieniają się zasady dokonywania zgłoszeń celnych

Zmieniają się zasady dokonywania zgłoszeń celnych

Od 4 sierpnia zgłoszenia celne będą musiały spełniać nowe warunki. Jeśli nie będą odpowiadały wymogom formalnym, organ celny może odmówić ich przyjęcia.


NOWE PRAWO

Wypełniający zgłoszenia celne muszą przygotować się na zmiany. Od soboty 4 sierpnia zmieniają się niektóre warunki, jakie musi spełnić takie zgłoszenie. Co powinno znaleźć się w nowym zgłoszeniu celnym, określają przepisy rozporządzenia z dnia 29 czerwca 2007 r. (Dz.U. nr 130, poz. 907).

Zmiany dotyczą m.in. warunków dopuszczenia do obrotu czasopism i książek. Jak wynika z nowych przepisów, zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu czasopism i książek można dokonać na dokumencie SAD w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do piątego dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z naczelnikiem urzędu celnego.

Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z daty przyjęcia zgłoszenia. Zasady te znajdą odpowiednie zastosowanie w przypadku zgłoszeń celnych dotyczących objęcia tych przedmiotów procedurą wywozu. Wtedy jednak zgłoszenia celnego należy dokonać do dziesiątego dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni.

Zmienione przepisy doprecyzowują również, że w razie przywozu na obszar celny więcej niż jednego pojazdu samochodowego, podwozia lub nadwozia do takiego pojazdu, każdy z tych towarów trzeba będzie zgłosić w oddzielnych pozycjach dokumentu SAD. Wymóg ten nie będzie dotyczył jedynie części samochodowych przeznaczonych do montażu przemysłowego.

W niektórych przypadkach zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu może być dokonane w formie ustnej. W rozporządzeniu dodano nowy przepis. Wynika z niego, że zgłoszenie to może dotyczyć także innych towarów, niż zostało to określone w tym przepisie, jeśli spełniają one wymagania zapisane we wspólnotowym Rozporządzeniu Wykonawczym. Chodzi przede wszystkim o warunek, by przedmiotem ustnego zgłoszenia dopuszczenia do swobodnego obrotu były towary pozbawione charakteru handlowego.

Zgłoszenie w formie ustnej będzie - tak jak dotychczas - dopuszczalne w przypadku zgłoszenia do procedury wywozu. W zmienionych przepisach wskazano też przypadki, kiedy zgłoszeniem celnym będzie sama czynność przekroczenia granicy obszaru celnego Wspólnoty. Chodzi tu m.in. o przypadki, gdy przedmiotem zgłoszenia będą m.in. kontenery, części zamienne, zwierzęta wierzchowe lub pociągowe i ich zaprzęgi.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK