| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inspektor otrzymał uprawnienia celnika

Inspektor otrzymał uprawnienia celnika

Inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej zyskali uprawnienia funkcjonariuszy celnych. Mogą zdejmować i nakładać plomby celne.

Generalny inspektor kontroli skarbowej Paweł Banaś w piśmie z 16 lipca 2007 r. (nr SD11/0680/1110/AP/07/5501) skierowanym do szefa służby celnej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Mariana Banasia poinformował, że do użytku służbowego inspektorów i pracowników kontroli skarbowej zostały wprowadzone plombownice służące do zdejmowania i ponownego nakładania zamknięć celnych. Ponownie umieszczone przez inspektorów i pracowników zamknięcia celne będą posiadały na przedniej stronie ołowianych plomb o średnicy 10 mm odciśnięte plombownicą godło państwowe, a na odwrocie litery „ks” oraz numer identyfikacyjny plombownicy. Oznacza to, że kontrola skarbowa zyskała uprawnienia celników.

Pismo z tymi wyjaśnieniami sporządzono w związku z wejściem w życie na początku 2007 roku rozporządzenia ministra finansów z 21 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu legitymowania, zatrzymywania i przeszukiwania osób, przeszukiwania pomieszczeń, bagażu i ładunku, zatrzymywania pojazdów i innych środków przewozowych przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, badania towarów i pobierania ich próbek oraz zdejmowania i ponownego nakładania zamknięć celnych (Dz.U. z 2007 r. nr 5, poz. 35).

Z uprawnień przyznanych UKS-om nie są zadowoleni funkcjonariusze celni.

- Celnicy są zbulwersowani tym faktem, gdyż kontrola skarbowa, za sprawą ministra Pawła Banasia ingeruje w zadania służby celnej samodzielnie, bez jakichkolwiek konsultacji ze służbą wprowadza nasze zadania do swoich. Tym samym naruszono tryb prac legislacyjnych. Jest to działanie niezgodne z prawem, gdyż nie zostały przeprowadzone żadne konsultacje w tym zakresie - wskazują celnicy w rozmowie z nami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK