| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polskie wersje MSR-ów

Polskie wersje MSR-ów

Wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości przyjęte przez Komisję Europejską, które obowiązują niektóre polskie firmy, są już dostępne w języku polskim.

Od 1 stycznia 2005 r. wiele spółek zostało objętych obowiązkiem stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Podmioty te miały jednak problemy z uwagi na brak rozporządzeń Komisji Europejskiej wprowadzających w życie ostateczny komplet standardów i brak ich publikacji w języku polskim. Komisja obiecywała, że wywiąże się z tych obowiązków na początku stycznia br. i tak się stało. Rozporządzenia unijne już są, a wraz z nimi polska wersja MSR i MSSF. Złożonych obietnic dotrzymało też Ministerstwo Finansów. Na swojej stronie internetowej, jak zapowiadała Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości, ministerstwo zamieściło w języku polskim wszystkie opublikowane przez Komisję rozporządzenia. Publikację standardów w wersji drukowanej zapowiadało też Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wersja ukazać ma się wkrótce i będzie ona zawierać również obowiązujące interpretacje do standardów, wskutek czego publikacja ma liczyć ponad 2000 stron.

– Zakres podmiotów, które mogą zostać objęte MSSF, jest większy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Korzyści wynikające ze stosowania jednolitych zasad rachunkowości w grupie kapitałowej sprawiają, że wiele spółek zależnych od zagranicznych podmiotów może podjąć decyzję o przyjęciu MSR zarówno dla celów statutowych, jak i grupowych już od 2005 r. Idea ta może być kusząca zwłaszcza dla spółek, które dotychczas musiały przygotowywać kilka różnych pakietów sprawozdawczych – teraz może wystarczyć jeden – uważa Waldemar Lachowski z PricewaterhouseCoopers.
Rozporządzenia Komisji Europejskiej dostępne są pod adresem: www.mofnet.gov.plreklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK