| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy mogą zyskać więcej

Gminy mogą zyskać więcej

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększy się w 2008 roku o prawie 2 mld zł. Nie wiadomo jednak, czy dane resortu finansów uwzględniają brak 3,5 mld zł w PIT z tytułu ulgi na dzieci.


Ministerstwo Finansów podało kilka istotnych dla finansów samorządów danych. Poinformowało o kwotach subwencji ogólnej na 2007 rok i środkach przekazanych na rachunki jednostek samorządu terytorialnego za trzy kwartały 2007 r. Z informacji tej wynika, że w części wyrównawczej gminy otrzymały już 3,2 mld zł z planowanych 4,3 mld, w części oświatowej 14,5 z 17,1 mld zł, a w części równoważącej 355 mln zł z planowanych 473 mln. Dochody z tytułu udziału w PIT przekroczyły 13,4 mld zł z planowanych 17,8 mld zł. Jeśli zestawimy te informacje z planowanymi na 2008 rok kwotami subwencji ogólnej oraz planowanym udziałem gmin w PIT, okaże się, że gminy otrzymają łącznie ok. 3 mld zł więcej niż w roku obecnym. Subwencja ogólna ma wynieść bowiem ponad 23 mld zł, z czego ponad 17 mld stanowić będzie część oświatowa. Natomiast udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych ma wynieść ponad 19 mld zł. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy dane przedstawione przez resort finansów uwzględniają brak ok. 3,5 mld zł z tytułu udziału w PIT, która wynika z wprowadzenia ulgi na dzieci w wysokości 1145 zł. Jeśli resort uwzględnił stratę, to podane informacje oznaczają znaczący wzrost wpływów i dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli jednak nie uwzględniono utraty wpływów z PIT, oznacza to faktycznie, że gminy, ale także powiaty i województwa, za mniejsze pieniądze będą musiały realizować te same zadania, co obecnie.

Dotychczas nikt nie mówił o rekompensacie dla gmin z powodu zmniejszenia ich wpływów. Bez takiej rekompensaty konsekwencje wprowadzenia ulgi na dzieci w podatku dochodowym głównie dla finansów gmin, które są największym wśród samorządów beneficjentem środków z PIT, byłyby poważne.

Ministerstwo Finansów poinformowało także o wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Wskaźniki te stanowią podstawę do wyliczenia projektowanej na 2008 rok części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat odpowiednio dla poszczególnych samorządów.

Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w przypadku gmin część wyrównawczą subwencji ogólnej stanowi suma kwoty podstawowej oraz kwoty uzupełniającej. Kwotę podstawową otrzymują gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 92 proc. wskaźnika dla wszystkich gmin. W przypadku powiatów kwotę podstawową otrzymają powiaty, których wskaźnik jest niższy niż wskaźnik dla wszystkich powiatów. Analogiczne przepisy jak dla powiatów obowiązują w województwach. Tabele z wyliczonymi wskaźnikami dla gmin, powiatów i samorządów zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Ważne!

Dotychczas nikt nie określił, czy gminy otrzymają rekompensatę za utracone wpływy w PIT

SUBWENCJA OGÓLNA I UDZIAŁY W PIT GMIN W 2008 ROKU

Subwencja ogólna wyniesie ponad 23 mld zł, w tym:

• 17,6 mld zł - część oświatowa

• 5 mld zł - część wyrównawcza

• 578 mln zł - część równoważąca

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniesie ponad 19 mld zł.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK