| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od przeniesienia własności notariusz nie pobierze podatku

Od przeniesienia własności notariusz nie pobierze podatku

Od zawieranej umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność notariusz nie pobierze podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Ostatnio do urzędów skarbowych wpływają akty notarialne, odnoszące się do nowych przepisów, na mocy których można nabywać lokale mieszkalne od spółdzielni (przeniesienie własności na rzecz członka spółdzielni). Przy czym notariusze nie pobierają podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), jako nieprzewidzianego w ustawie. W akcie mowa jest o stawce zerowej VAT (taką czynność traktuje się jako dostawę towaru), wynikającej z faktu sfinansowania tego przeniesienia wkładem budowlanym. Czy w takim przypadku nie będzie PCC ?

Krzysztof Ścipień, asystent podatkowy w BDO Numerica, wyjaśnił, że od 31 lipca 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która umożliwiła członkom spółdzielni nabycie własności mieszkania po kosztach budowy lokalu, po złożeniu przez samych zainteresowanych pisemnych żądań w formie stosownych wniosków. Złożenie wniosku spowoduje uruchomienie procedury przekształceniowej przed organami spółdzielni, której kulminacją będzie podpisanie aktu notarialnego, mocą którego dojdzie do przeniesienia własności lokalu.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.; dalej ustawa o pcc) notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

- Jednak od zawieranej umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność notariusz nie pobierze podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż o tym, jakie czynności podlegają opodatkowaniu PCC, stanowi zamknięty katalog określony w art. 1 ustawy o pcc. Ta czynność nie została w nim wymieniona, co przesądza o niepodleganiu opodatkowaniu pcc - tłumaczył Krzysztof Ścipień.

Zauważył także, że w podobnym tonie wypowiedział się również naczelnik Urzędu Skarbowego w Goleniowie w postanowieniu z 15 listopada 2004 r. (nr PP/443/VAT/DS. /40/04), uznając, że umowy nienazwane, a także czynności cywilnoprawne niewymienione w ustawie, nie podlegają opodatkowaniu pcc.

Na gruncie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usłg (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) czynność ta jest kwalifikowana jako dostawa towarów, która zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2007 roku jest opodatkowana zerową stawką VAT, a od 2008 roku 7-proc. stawką tego podatku.

- Trzeba pamiętać, że za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy notariuszowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2007 roku będzie to kwota 234 zł - dodał nasz rozmówca z BDO Numerica.

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »