| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłasza wykaz organizacji pożytku publicznego w Monitorze Polskim na dzień 30 listopada roku podatkowego. Czy to oznacza, że takie organizacje do 30 listopada powinny postarać się o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym?



- Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie tymi przepisami minister pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości ogłosi w Monitorze Polskim do końca roku, w drodze obwieszczenia, wykaz organizacji mających na dzień 30 listopada roku podatkowego status organizacji pożytku publicznego. Mając na uwadze konstytutywny charakter wpisu o uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego, należy podkreślić, że podmioty, w odniesieniu do których do 30 listopada nie zostanie umieszczona stosowna wzmianka w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie zostaną wskazane w obwieszczeniu.

W obwieszczeniu nie zostaną umieszczone również organizacje pożytku publicznego, które na dzień 30 listopada są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, ale prowadzą działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa w art. 45 ust. 5g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. handlu wyrobami przemysłu elektronicznego lub spirytusowego.

Czy organizacje, które już mają status pożytku publicznego i są wpisane do KRS, muszą corocznie np. potwierdzać ten wpis?

- Przepisy nie przewidują konieczności potwierdzania statusu organizacji pożytku publicznego. Od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacja posiada ten status, aż do chwili wykreślenia wzmianki o statusie z rejestru.

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie wpisu do KRS jest istotne np. przy przekazywaniu 1 proc. podatku. Czy organizacja, która nie znajdzie się w spisie publikowanym w Monitorze Polskim, nie może liczyć na otrzymanie takiej darowizny?

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że podatnik wybiera organizację pożytku publicznego z wykazu umieszczonego w obwieszczeniu. Oznacza to, że podatnik nie może wskazać organizacji pożytku publicznego nieuwzględnionej w tym wykazie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Adaszewski, prawnik, specjalista z departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Notowała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK