| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłasza wykaz organizacji pożytku publicznego w Monitorze Polskim na dzień 30 listopada roku podatkowego. Czy to oznacza, że takie organizacje do 30 listopada powinny postarać się o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym?- Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie tymi przepisami minister pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości ogłosi w Monitorze Polskim do końca roku, w drodze obwieszczenia, wykaz organizacji mających na dzień 30 listopada roku podatkowego status organizacji pożytku publicznego. Mając na uwadze konstytutywny charakter wpisu o uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego, należy podkreślić, że podmioty, w odniesieniu do których do 30 listopada nie zostanie umieszczona stosowna wzmianka w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie zostaną wskazane w obwieszczeniu.

W obwieszczeniu nie zostaną umieszczone również organizacje pożytku publicznego, które na dzień 30 listopada są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, ale prowadzą działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa w art. 45 ust. 5g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. handlu wyrobami przemysłu elektronicznego lub spirytusowego.

Czy organizacje, które już mają status pożytku publicznego i są wpisane do KRS, muszą corocznie np. potwierdzać ten wpis?

- Przepisy nie przewidują konieczności potwierdzania statusu organizacji pożytku publicznego. Od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacja posiada ten status, aż do chwili wykreślenia wzmianki o statusie z rejestru.

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie wpisu do KRS jest istotne np. przy przekazywaniu 1 proc. podatku. Czy organizacja, która nie znajdzie się w spisie publikowanym w Monitorze Polskim, nie może liczyć na otrzymanie takiej darowizny?

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że podatnik wybiera organizację pożytku publicznego z wykazu umieszczonego w obwieszczeniu. Oznacza to, że podatnik nie może wskazać organizacji pożytku publicznego nieuwzględnionej w tym wykazie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Adaszewski, prawnik, specjalista z departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Notowała EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK