| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Organ podatkowy ma uwzględnić społeczny charakter funkcji działacza związkowego. Dalszym etapem będzie zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do działalności wykonywanej osobiście.


ORZECZENIE

Opodatkowanie diet wypłacanych działaczom związkowym wywołuje spory z organami podatkowymi, o czym informowaliśmy w Gazecie Prawnej. Ostatnio rada związków zawodowych jednego z województw zwróciła się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy diety w wysokości kilkuset złotych miesięcznie wypłacane przewodniczącemu rady są zwolnione z PIT. Związkowcy wyrazili opinię, że diety te powinny być objęte zwolnieniem z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana ustawą o PIT). Zgodnie z tym przepisem, wolne od PIT są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł.

Organy podatkowe uznały jednak, że członkowie rady związków zawodowych nie wykonują czynności związanych z obowiązkami społecznymi i obywatelskimi. Dlatego też pobierane przez nich diety nie są objęte zwolnieniem, o którym mowa we wspomnianym art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT.

Związkowcy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. WSA uwzględnił skargę. Sąd przypomniał, że znaczenie zwrotu - osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - wyjaśniono w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 1997 r. (sygn. akt U 6/97 OTK 1997/5-6/65). Powiązanie definicji zawartej w orzeczeniu TK z treścią art. 1 ustawy o związkach zawodowych oraz postanowieniami statutu prowadzi do wniosku, że przewodniczący rady związków zawodowych wykonuje swoje obowiązki statutowe społecznie. Oznacza to - uznał WSA w Kielcach, że dokonując ponownej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT, organ uwzględni społecznych charakter pełnionej przez przewodniczącego funkcji. Dalszym etapem będzie odpowiednie zakwalifikowanie przychodów do jednej z kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 ustawy o PIT - stwierdził WSA w Kielcach.

Sygn. akt I SA/Ke 320/07

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »