| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Francja chce wspólnie ścigać przestępców

Francja chce wspólnie ścigać przestępców

Francja opowiada się za utworzeniem Eurofisc, który ma być biurem zbliżonym do policji europejskiej. Nowa instytucja miałaby zajmować się ściganiem przestępców podatkowych.


NOWOŚĆ

Władze francuskie chcą wprowadzenia w Unii Europejskiej wspólnego systemu ścigania przestępców podatkowych. Realizacja tych planów może nastąpić już w lipcu 2008 r., kiedy to Francja przejmie przewodnictwo w UE.

W tym celu zaproponowano utworzenie Eurofisc, który miałby być biurem zbliżonym w swojej strukturze do Europolu - policji europejskiej dysponującej danymi z całej Wspólnoty. Nowa instytucja miałaby zajmować się tylko podatkami, przede wszystkim VAT, gdyż w tym zakresie występuje najwięcej nadużyć. Przykładem mogą być chociażby oszustwa karuzelowe. Od początku lat 90. narasta zjawisko nadużywania luk w europejskim prawie finansowym. Przedsiębiorstwa wykorzystują istniejącą sytuacje, aby w przypadku przemieszczania się z państwa do państwa, nigdzie w Unii nie płacić VAT. Straty wynikające z tego procederu ocenia się na kilkadziesiąt miliardów euro. Takie oszustwa mnożą się dzięki istnieniu internetu i rynku sprzedaży w sieci.

Francja zaostrzyła już swoje przepisy w tym zakresie. Podniosła kary za wprowadzanie w błąd fiskusa przy użyciu zasłony dotyczącej lokalizacji kwatery głównej przedsiębiorstwa.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK