| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wystarczy wychowywać dziecko przez część roku

Wystarczy wychowywać dziecko przez część roku

Z ulgi podatkowej na wychowywanie dzieci można skorzystać nawet wtedy, gdy dziecko pozostaje pod opieką rodzica tylko przez kilka miesięcy w roku.


Podatniczka jest matką samotnie wychowującą dzieci. Córka i syn otrzymywali rentę rodzinną po mężu. Syn we wrześniu 2007 roku obronił pracę magisterską, ukończył studia i od 1 listopada podjął pracę, założył swoją rodzinę oraz wyprowadził się i przemeldował do żony. Podatniczka nie wie, czy będzie jej przysługiwała ulga na syna w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok. Tomasz Kosieradzki, doradca podatkowy w Sol Financial Services Polska, wskazuje, że podatniczce przysługuje odliczenie w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko pod warunkiem, że syn do końca roku nie osiągnie dochodów z pracy przekraczających kwotę 3015 zł.

Ekspert wyjaśnia, że ulga na wychowanie dzieci, zgodnie z art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci. Zgodnie z przepisami możliwe jest zastosowanie ulgi również w przypadku wychowywania uczących się dzieci do 25 roku życia, które uzyskały dochody z renty rodzinnej.

- Fakt, że syn skończył studia w trakcie roku podatkowego (pod warunkiem, że nie miał ukończonych 25 lat), nie ma wpływu na skorzystanie z ulgi - mówi Tomasz Kosieradzki. Ekspert podkreśla jednak, że z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dziecko uzyskało dochody, z wyjątkiem wspomnianej już renty rodzinnej, dochodów wolnych od podatku lub w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, czyli w 2007 roku - 3015 zł. Skoro syn podjął pracę w październiku, matka zachowa prawo do ulgi pod warunkiem, że uzyskane przez syna dochody nie przekroczą powyższej kwoty.

Tomasz Kosieradzki zwraca uwagę, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują, że istnieje obowiązek wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy.

- W przepisach regulujących ulgę nie wspomniano również o rozliczeniu częściowym, jeżeli dziecko pozostaje pod opieką rodzica przez kilka miesięcy w roku. Proporcjonalne odliczenie zostało odniesione jedynie do rozliczenia ulgi w przypadku, gdy przez część roku podatkowego dziecko faktycznie zamieszkuje u każdego z rodziców rozwiedzionych lub w stosunku do których sąd orzekł separację - wyjaśnia ekspert. Oznacza to, że jeżeli syn spełni warunek dotyczący progu dochodów, matka skorzysta z pełnej kwoty odliczenia na dwoje dzieci, czyli pomniejszy podatek o 2290,16 zł.

1145,08 złotych wynosi ulga na każde dziecko odliczana od podatku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »