| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Naczelny Sąd Administracyjny o wiążących interpretacjach podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny o wiążących interpretacjach podatkowych

Decyzja dyrektora izby skarbowej o zmianie z urzędu interpretacji podatkowej była decyzją pierwszej instancji. Żeby ją zaskarżyć do sądu administracyjnego, podatnik powinien się od niej odwołać.


ORZECZENIE

Podatnik wystąpił o interpretację podatkową dotyczącą PIT. Po pewnym czasie dyrektor izby skarbowej z urzędu zmienił ją na niekorzyść podatnika. Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem i zaskarżył je do sądu wojewódzkiego.

Wojewódzki sąd administracyjny odrzucił skargę. Wyjaśnił, że decyzja zmieniająca z urzędu postanowienie naczelnika urzędu skarbowego jest decyzją pierwszoinstancyjną. Dlatego, żeby wnieść skargę do sądu, trzeba było wnieść od niej odwołanie. Postanowienie WSA podatnik zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd jednak oddalił jego skargę kasacyjną.

NSA zwrócił uwagę, że wbrew błędnemu pouczeniu o prawie wniesienia skargi od decyzji dyrektora izby skarbowej należało wnieść odwołanie. Jednak ten fakt nie pozostaje bez znaczenia. Po tym, jak WSA odrzucił skargę, podatnik powinien wystąpić o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Organ musiałby przywrócić termin, bo błędnie pouczył podatnika. Niestety, teraz termin do wniesienia odwołania już przepadł.

Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt II FSK 1442/06

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK