| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Czy wycenić waluty obce
Nasza spółka z o.o. posiada siedzibę w Polsce i placówkę działającą za granicą. Ewidencja księgowa placówki prowadzona jest w kraju, ale ma ona w banku zagranicznym rachunek prowadzony w walucie kraju siedziby placówki. Jak wycenić na dzień kończący okres sprawo-zdawczy znajdujące się za granicą, na rachunku bankowym placówki, waluty obce, czy według kursu banku, w którym placówka ma rachunek bankowy? – Krzysztof J. ze Zgorzelca
NIE. Najlepiej według kursu NBP. Trzeba podkreślić, że ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących sposobu wyceny stanu środków pieniężnych na dzień bilansowy opiewających na waluty obce, zgromadzonych na własnym rachunku bankowym (walutowym). Ogólne zasady wyceny wynikają z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W myśl tych przepisów do wyceny składników aktywów przyjmuje się średni kurs ustalony na dzień bilansowy dla danej waluty przez NBP. Wydaje się więc, że w przedstawionej sytuacji należy przyjąć umowne założenie, że waluty obce zgromadzone w zagranicznym banku zostały przekazane na rachunek walutowy prowadzony w kraju przez bank współpracujący i środki te wycenić na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu NBP.
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Czy zobowiązanie wygasa
Czy sformułowanie „zapłata” określone w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości oznacza całkowitą zapłatę, czyli całkowite wygaśnięcie zobowiązania lub należności, a związane z tymi zobowiązaniami różnice kursowe księguje się w ciągu roku jako przychody bądź koszty finansowe dopiero po całkowitym wygaśnięciu zobowiązania (należności)?
NIE. Zapłata może oznaczać zarówno uregulowanie całego zobowiązania, jak i uregulowanie jego części. Z art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości nie wynika bowiem, że zapłata dotyczyć ma tylko faktu uregulowania zobowiązania lub należności „w całości”, a więc w pełnej kwocie. Ustalenie różnic kursowych następuje do każdej zapłaty wierzytelności wyrażonej w walucie obcej, bez względu na to, czy dotyczy ona pełnej czy tylko częściowej kwoty należności lub zobowiązania. Są to rzeczywiście zrealizowane różnice kursowe, ustalane bieżąco, w ciągu roku obrotowego, równocześnie z ruchem środków pieniężnych. Różnice te wpływają na przychody lub koszty finansowe tego okresu, w którym powstały. Jest to uzasadnione wymogiem kompletnego ujęcia ogółu dotyczących danego roku (okresu), operacji oraz wyodrębnienia tych, które wpływają na wynik finansowy danego roku (okresu), o czym stanowią nadrzędne zasady rachunkowości. W myśl art. 6 ust. 1 i 2 ustawy zastosowanie mają tu zasada memoriału i zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Jeśli różnice kursowe dotyczą środków trwałych w budowie oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i powstały przed ich oddaniem do eksploatacji, to zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy o rachunkowości korygują one wartość tych aktywów.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »