| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

Jak ująć w księgach firmy kredyty i pożyczki

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Czy wycenić waluty obce
Nasza spółka z o.o. posiada siedzibę w Polsce i placówkę działającą za granicą. Ewidencja księgowa placówki prowadzona jest w kraju, ale ma ona w banku zagranicznym rachunek prowadzony w walucie kraju siedziby placówki. Jak wycenić na dzień kończący okres sprawo-zdawczy znajdujące się za granicą, na rachunku bankowym placówki, waluty obce, czy według kursu banku, w którym placówka ma rachunek bankowy? – Krzysztof J. ze Zgorzelca
NIE. Najlepiej według kursu NBP. Trzeba podkreślić, że ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących sposobu wyceny stanu środków pieniężnych na dzień bilansowy opiewających na waluty obce, zgromadzonych na własnym rachunku bankowym (walutowym). Ogólne zasady wyceny wynikają z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W myśl tych przepisów do wyceny składników aktywów przyjmuje się średni kurs ustalony na dzień bilansowy dla danej waluty przez NBP. Wydaje się więc, że w przedstawionej sytuacji należy przyjąć umowne założenie, że waluty obce zgromadzone w zagranicznym banku zostały przekazane na rachunek walutowy prowadzony w kraju przez bank współpracujący i środki te wycenić na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu NBP.
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Czy zobowiązanie wygasa
Czy sformułowanie „zapłata” określone w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości oznacza całkowitą zapłatę, czyli całkowite wygaśnięcie zobowiązania lub należności, a związane z tymi zobowiązaniami różnice kursowe księguje się w ciągu roku jako przychody bądź koszty finansowe dopiero po całkowitym wygaśnięciu zobowiązania (należności)?
NIE. Zapłata może oznaczać zarówno uregulowanie całego zobowiązania, jak i uregulowanie jego części. Z art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości nie wynika bowiem, że zapłata dotyczyć ma tylko faktu uregulowania zobowiązania lub należności „w całości”, a więc w pełnej kwocie. Ustalenie różnic kursowych następuje do każdej zapłaty wierzytelności wyrażonej w walucie obcej, bez względu na to, czy dotyczy ona pełnej czy tylko częściowej kwoty należności lub zobowiązania. Są to rzeczywiście zrealizowane różnice kursowe, ustalane bieżąco, w ciągu roku obrotowego, równocześnie z ruchem środków pieniężnych. Różnice te wpływają na przychody lub koszty finansowe tego okresu, w którym powstały. Jest to uzasadnione wymogiem kompletnego ujęcia ogółu dotyczących danego roku (okresu), operacji oraz wyodrębnienia tych, które wpływają na wynik finansowy danego roku (okresu), o czym stanowią nadrzędne zasady rachunkowości. W myśl art. 6 ust. 1 i 2 ustawy zastosowanie mają tu zasada memoriału i zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Jeśli różnice kursowe dotyczą środków trwałych w budowie oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i powstały przed ich oddaniem do eksploatacji, to zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy o rachunkowości korygują one wartość tych aktywów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK