| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowcy narzekają na resort

Skarbowcy narzekają na resort

Urzędnicy skarbowi uważają, że szukanie oszczędności w skarbówce bez reformy Ministerstwa Finansów jest irracjonalne. Są też niezadowoleni z kierowania organami podatkowymi i celnymi przez resort.


NOWOŚĆ

Gazeta Prawna dotarła do listu pracowników skarbowych skierowanego do ministra finansów Jacka Rostowskiego. W liście tym urzędnicy domagają się zmian organizacyjnych głównie w resorcie. Zdaniem związkowców niepokojąca i oburzająca jest obecna sytuacja, jaka ma miejsce w związku z nieracjonalną organizacją nadzoru Ministerstwa Finansów nad służbami podatkowymi i celnymi. Niepokój urzędników budzi też tendencja do reformowania podległych urzędów i nakazywania często irracjonalnych oszczędności, bez uprzedniego właściwego zreformowania samego MF.

Jako przykład pracownicy skarbówki podają istniejącą dysproporcję na niekorzyść służb podatkowych, zarówno w liczbie pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad służbami celnymi i podatkowymi, jak również liczbie departamentów odpowiedzialnych za nadzór. Izby i urzędy skarbowe nadzoruje jeden departament MF, a izby i urzędy celne - trzy departamenty.

- Czas przeprowadzić reformę służb, ale nie powinna się ona zaczynać w jednostkach podległych, lecz w samym Ministerstwie Finansów - podkreślają urzędnicy. Ich zdaniem nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla istniejącej sytuacji - przeciwnie, należy jak najszybciej dokonać reorganizacji departamentów odpowiedzialnych w MF za służby podatkowe i celne w taki sposób, aby ich struktura organizacyjna i liczba pracowników była proporcjonalna do liczby nadzorowanych jednostek organizacyjnych w poszczególnych służbach, liczby etatów itp.

Skarbowcy zastrzegają, że w departamentach ministerialnych odpowiedzialnych za nadzór nad służbą celną nie jest zatrudnionych za dużo pracowników.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »