| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senatorowie chcą zwolnić z PIT odszkodowania po ugodach sądowych

Senatorowie chcą zwolnić z PIT odszkodowania po ugodach sądowych

Zwolnienie z podatku dochodowego odszkodowań przyznanych na podstawie ugody sądowej przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT.


ZMIANA PRAWA

Na wspólnym posiedzeniu senackich komisji Gospodarki Narodowej oraz Ustawodawczej odbędzie się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja zakłada rozszerzenie katalogu przychodów wolnych od podatku dochodowego o odszkodowania przyznane na mocy ugody sądowej. Projekt stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. akt SK 51/06) stwierdzającego niezgodność przepisów ustawy o PIT w zakresie, w jakim wyłączają zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej.

Senat już po raz drugi wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tym zakresie. Procedura legislacyjna nad projektem ustawy została przerwana w zeszłym roku w wyniku skrócenia kadencji parlamentu. Teraz prace nad nowelizacją rozpoczynają się w Senacie od nowa.

W świetle obowiązujących przepisów zasadą generalną jest, że odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, są zwolnione z podatku dochodowego, z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału, państwo, które zachęca strony sporu do jego ugodowego rozstrzygnięcia, nie powinno jednocześnie nakładać na obywateli swego rodzaju sankcji finansowej, jaką jest konieczność zapłaty podatku od uzyskanego odszkodowania. Ponadto trudno jest znaleźć uzasadnienie dla różnicowania sytuacji prawnej podatników, którzy otrzymali odszkodowanie na mocy wyroku czy zawartej przed sądem ugody. Rozszerzenie zwolnienia nie obejmie natomiast odszkodowań ustalanych umownie, które w dalszym ciągu będą podlegały opodatkowaniu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK