| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zero VAT od SMS?

Zero VAT od SMS?

To trochę nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - uważają organizacje charytatywne. Zaapelowały do Ministerstwa Finansów o zerowy VAT dla SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dziś takie SMS-y (np. wysyłane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy) objęte są 22-proc. stawką VAT. - Żeby zastąpić go zerowym VAT-em, wystarczy decyzja polityczna - przekonywał wczoraj Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Ministerstwo Finansów tłumaczyło dotąd, że taka zmiana przepisów jest niemożliwa, że nie pozwala na nią prawo unijne. - Ale w Czechach zerowy VAT od SMS-ów na cele dobroczynne obowiązuje od 2006 r. - replikuje Sadowski. Co więcej, Czesi rozciągnęli je "wstecznie" tak, że organizacje społeczne, które w 2005 r. zbierały pieniądze za pomocą SMS-ów, dostały zwrot VAT. I UE żadnych sankcji na Czechów nie nałożyła.

Ekspert Centrum im. Adama Smitha przekonuje, że przeszkodą nie są także rozwiązania techniczne. - Każda organizacja zbierająca pieniądze za pomocą SMS-ów dostawałaby specjalny numer. SMS-y wysyłane na ten numer objęte byłyby zerowym VAT - tłumaczył Sadowski. Tak działa to w Czechach. W ślad za nimi rozwiązanie to wprowadzają Niemcy, Słowacja i Bułgaria. Podobna inicjatywa pojawiła się też w Wielkiej Brytanii.

- W czasie ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dostaliśmy blisko 485 tys. SMS-ów. To ponad 2,5 mln zł. VAT od tej kwoty to ok. 610 tys. zł - mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu fundacji WOŚP. W tym roku Ministerstwo Finansów zdecydowało, że przekaże te pieniądze Ministerstwu Zdrowia, które wyda je na aparaturę medyczną.

- Jednorazowy gest nie wystarczy - przekonywał jednak Owsiak. - Potrzebne są rozwiązania systemowe, dzięki którym przesyłane pieniądze nie zasilały budżetu państwa, lecz organizacje społeczne.

Co na to Ministerstwo Finansów? - Na razie nie zmieniamy stanowiska, ale nasi prawnicy analizują przepisy ustawy o VAT. Musimy się też przyjrzeć rozwiązaniom czeskim - powiedział nam Jakub Lutyk, rzecznik resortu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »