| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za trzy lata koniec reform podatkowych

Za trzy lata koniec reform podatkowych

Według wizji Ministerstwa Finansów zreformowany system podatkowy w perspektywie przyszłych lat (miałby obowiązywać za trzy lata) to model następujący: jedna stawka VAT, ograniczenie progresji w PIT lub nawet podatek liniowy (do tej pory ze stawki 19-proc. podatku liniowego skorzystało 200 tys. podatników), niższe składki ZUS, podatek katastralny oraz likwidacja lub ograniczenie podatku od spadków i darowizn.

Taką wizję polskiego systemu podatkowego przedstawił w czasie czatu internetowego wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wiceminister przypomniał także, że resort planuje kompleksową zmianę przepisów dotyczących wiążących interpretacji, m.in. poprzez rozszerzenie kręgu podmiotów, które będą mogły się ubiegać o uzyskanie takich interpretacji odnoszących się do zdarzeń przyszłych.

Odpowiadając na pytania w sprawie konkretnych problemów z życia codziennego podatników minister potwierdził, że paragony z kas fiskalnych z taksówek nie mogą być traktowane jak faktury VAT, gdyż nie spełniają wszystkich wymagań stawianym fakturom VAT. Przyznał też, że nieprawidłowa jest sytuacja, gdy podatnicy VAT wystawiają fakturę z dopiskiem duplikat, w przypadku gdy wystawia się faktury po raz kolejny z uwagi na nieprzyjęcie pierwotnych faktur oraz potwierdził, że czynność zajęcia pasa drogowego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Odnosząc się do ostatnich zmian w rozporządzeniu w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT, w którym skreślono przepis stanowiący o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie gruntów, przyznał, że obowiązek taki będzie teraz powstawał w momencie zapłaty.

Wiceminister wyjaśnił też, że nowy podatek pobierany przy pierwszej rejestracji samochodu, który miałyby zastąpić pobieraną dziś przy zakupie samochodów akcyzę, zacznie obowiązywać prawdopodobnie od połowy tego roku.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK