REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii

Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii
Koniec rocznych rozliczeń podatkowych ... w Wielkiej Brytanii
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja rocznych rozliczeń podatkowych, kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatku (do 10,6 tys. a docelowo do 11 tys. funtów) oraz szereg ulg podatkowych, m.in. dla sektora naftowego, ale również branży gier komputerowych – to najbardziej chwytliwe punkty ostatniego budżetu w obecnej kadencji rządu Davida Camerona. Brytyjczycy mogą liczyć również na zmniejszenie opodatkowania akcyzą piwa, cydru oraz whisky, zamrożenie akcyzy na wino i paliwo, a także całkowite zniesienie składek ubezpieczeniowych od osób samozatrudnionych.

Brytyjski rok podatkowy tradycyjnie rozpoczyna się z początkiem kwietnia. W tym roku moment ten zaledwie o miesiąc poprzedza wybory parlamentarne. Prezentacja budżetu w tej sytuacji jest jedną z ostatnich okazji dla rządu na pokazanie swoich sukcesów i przedstawienie planu ekonomicznego na kolejną kadencję.

Autopromocja

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Nie inaczej było tym razem. Pierwszą część wystąpienia kanclerza George'a Osborne'a w Izbie Gmin zajęło wyliczenie wskaźników gospodarczych mających pokazać właściwą ścieżkę reform gospodarczych obraną przez rząd i realizowaną w ostatnich pięciu latach. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że dane z ostatnich miesięcy jak i całej kadencji działają na korzyść rządu Camerona – stabilny wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, zmniejszenie długu czy rekordowo niski poziom inflacji.

Według Osborne'a, tylko utrzymanie obecnej ścieżki reform, a więc w domyśle zwycięstwo konserwatystów w majowych wyborach, pozwoli zachować ten pozytywny kierunek zmian. „Pod rządami obecnego gabinetu Wielka Brytania ponownie stanęła na nogach” - podkreślał kilkukrotnie minister finansów podczas parlamentarnego wystąpienia.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźniki gospodarcze budzą emocje ekonomistów, ale dla zwykłych obywateli i - co w tej chwili najważniejsze – wyborców, znacznie bardziej istotne są poszczególne decyzje rządu, które mają zapewnić im lepszą jakość życia. Tych z pewnością nie zabrakło, choć sam Osborne podkreślał, że rząd nie zamierza „rozdawać prezentów i stosować tanich chwytów” tylko na użytek zbliżających się wyborów.

Według planów rządu w najbliższych latach w górę ma pójść kwota wolna od podatku. Od kwietnia 2015 r. wzrośnie ona do 10,6 tys. funtów, by w kolejnym roku pójść w górę o kolejnych 200 funtów a następnie sięgnąć 11 tys. funtów. Wzrośnie również kwota dochodu, której przekroczenie spowoduje konieczność zapłacenia wyższej stawki podatku. Osborne zapowiedział również wprowadzenie od kwietnia 2016 roku nowej ulgi podatkowej od oszczędności. W praktyce oznacza ona, że zyski z oszczędności do kwoty 1000 funtów będą całkowicie zwolnione z opodatkowania.

Z innych, ważnych dla zwykłego Brytyjczyka, obciążeń zapowiedziane zostało kolejne zamrożenie podwyżki akcyzy na paliwo oraz zmniejszenie opodatkowania piwa, cydru oraz whisky a także zamrożenie akcyzy na wino. Szczególnie wyczekiwana była obniżka akcyzy na whisky, która jest jednym z czołowych brytyjskich towarów eksportowych.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Ciekawym krokiem jest także zapowiedź całkowitej likwidacji rocznego rozliczenia podatkowego. W to miejsce do 2020 roku pojawić się mają konta podatkowe dostępne online, w których zmiany będzie można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Wyjątkiem od tej reguły będą tylko szczególnie skomplikowane przypadki. Przedsiębiorcy z kolei, będą mogli „podpiąć” własne programy księgowe i konta bankowe do systemu podatkowego, co znacząco ułatwi im prowadzenie rozliczeń.

Trzeba jednak zaznaczyć, że duża część brytyjskich podatników w ogóle nie musi składać rozliczenia podatkowego. Osoby mające tylko jednego pracodawcę są bowiem rozliczane automatycznie przez niego. W konsekwencji, należny podatek będzie mógł być zapłacony w dowolnym momencie roku lub rozłożony na raty.

System ma ruszyć w 2016 roku i w pierwszej fazie objąć około 5 mln przedsiębiorstw i 10 mln podatników indywidualnych.

Minister finansów zapowiedział również całkowite zniesienie składek ubezpieczeniowych od osób samozatrudnionych (tzw. class 2 national insurance, obejmujące składkę emerytalną i zdrowotną).

Przechodząc do wielkiego biznesu, Osborne zapowiedział spore ulgi podatkowe, przede wszystkim dla sektora naftowego. Od tego roku podstawowa stawka podatkowa dla firm wydobywających ropę i gaz zmniejszy się z 50 do zaledwie 35 proc. a stawka uzupełniająca spadnie z 30 do 20 proc. Ta druga zmiana obejmie okres od stycznia tego roku. Rząd spełnia więc wcześniejsze postulaty branży naftowej, która straszyła spadkiem inwestycji w nowe złoża a co za tym idzie, nieuchronnym spadkiem zatrudnienia w tym kluczowym sektorze brytyjskiej gospodarki.


Oprócz tego rząd zapowiedział zwiększenie ulg podatkowych dla stacji telewizyjnych, sektora filmowego, branży gier komputerowych, prasy lokalnej oraz nowe ulgi dla orkiestr. Szczegóły tych zmian mają zostać przedstawione w najbliższych dniach.

Ważnym elementem wystąpienia budżetowego była mocna zapowiedź ukrócenia procederu unikania opodatkowania przez działające w Wielkiej Brytanii firmy. W kontekście ostatnich afer z tym związanych (słynny mechanizm luksemburski pozwalający wyprowadzać zyski brytyjskich spółek do rajów podatkowych), Osborne zapowiedział uszczelnienie systemu podatkowego i wprowadzenie 25 proc. podatku od zysków wyprowadzonych za granicę. Jest on o 5 proc. wyższy od podstawowego podatku korporacyjnego i tym samym ma zachęcić firmy do rzetelnego rozliczania się z brytyjskim fiskusem. Wspomniał również o nowych regulacjach, które pozwolą karać firmy doradzające i pomagające w unikaniu opodatkowania.

z Londynu Marcin Szczepański (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA