| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składki na programy emerytalne są kosztem

Składki na programy emerytalne są kosztem

Opłacane przez pracodawców za pracowników składki podstawowe w ramach pracowniczych programów emerytalnych są kosztem.


INTERPRETACJA

Minister finansów wydał interpretację dotyczącą zaliczania do kosztów składki podstawowej płaconej przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych programów emerytalnych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Artykuł 15 ust. 1d ustawy o CIT stanowi podstawę do zaliczania do kosztów wydatków (w tym składek podstawowych) ponoszonych przez pracodawców w ramach realizowanych pracowniczych programów emerytalnych, bez względu na formę, w jakich są one prowadzone. Zdaniem ministra skoro składki podstawowe opłacane w ramach pracowniczych programów emerytalnych, w tym realizowanych w formie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń, kwalifikowane są do kosztów w oparciu o art. 15 ust. 1d ustawy o CIT, to tym samym do składek związanych z tego rodzaju ubezpieczeniem nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 59 tej ustawy o CIT (wymagający m.in. pięcioletniego okresu uczestnictwa w ubezpieczeniu).

Ważne!

Pracownicze programy emerytalne mogą być prowadzone w jednej z form: funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń, zarządzania zagranicznego

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Trębicki

Radca prawny, partner CZUBLUN TRĘBICKI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK