| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Program MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

Program MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

W ciągu 12 miesięcy funkcjonowania rządowego programu MdM zawarto ponad 14,6 tys. umów kredytowych. Oznacza to znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązującej „Rodziny na Swoim”. Na starcie RnS udzielono zaledwie 4 tys. kredytów.

Będzie lepiej?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad korektą programu, która ma spowodować większe zainteresowanie programem wśród rodzin z dziećmi. W listopadzie poprawki trafiły do uzgodnień międzyresortowych. Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany zaczną obowiązywać. Resort wstępnie szacuje, że od połowy tego roku. Po korekcie programu, rodziny z dwójką dzieci będą mogły liczyć na wyższe dofinansowanie, prawdopodobnie w wysokości 20% (teraz 15%), zaś rodziny i osoby z co najmniej trójką dzieci otrzymają pomoc w wysokości 30% (teraz 15%) wartości odtworzeniowej mieszkania. Resort chce także umożliwić zakup nowych mieszkań od spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli młodzi ludzie nie będą mieli zdolności kredytowej, resort przewiduje możliwość przystąpienia do umowy razem z rodziną (nie tylko małżonkiem).

Umorzone kredyty hipoteczne bez podatku - projekt rozporządzenia MF

Do 35 roku życia

Na razie założenia programu pozostają bez zmian. MdM umożliwia dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących pierwsze własne mieszkanie na rynku pierwotnym. Dla singli i rodzin bezdzietnych 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji, dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko – 15%. Dodatkowe wsparcie – w postaci spłaty części kredytu – przewidziano w rodzinach, które korzystały z programu MdM, a w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia
MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK