| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Pomyłka w adresie podatnika - korekta PIT-11 i PIT-40

IFK poleca: Pomyłka w adresie podatnika - korekta PIT-11 i PIT-40

Zdarza się, że płatnicy popełniają błędy przy wypełnianiu deklaracji PIT-11 i PIT-40. Wówczas mogą skorzystać z prawa do skorygowania deklaracji. Korektę wraz z uzasadnieniem przyczyn, dla których powstała (na formularzu ORD-ZU), należy przekazać urzędowi skarbowemu w formie dokumentu papierowego lub elektronicznie, co do zasady, wykorzystując podpis certyfikowany.

Obowiązkowym elementem zarówno w PIT-11 (w części C), jak i w PIT-40 (w części C.2) jest podanie adresu zamieszkania podatnika, aktualnego według stanu na 31 grudnia roku podatkowego.

Trzeba pamiętać, że adresu zamieszkania nie należy utożsamiać z adresem zameldowania. Jeśli w informacji PIT-11 lub PIT-40 płatnik wskaże nieprawidłowy adres podatnika (np. z powodu nieuwzględnienia zgłoszonej przez niego zmiany miejsca zamieszkania, jeżeli nastąpiła do 31 grudnia), wówczas należy przygotować korektę z uzasadnieniem.

Wraz ze zmianą adresu podatnika zmianie może ulec właściwy dla niego urząd skarbowy, do którego należało przesłać PIT-11 lub PIT-40. W takiej sytuacji w korygowanym formularzu oprócz nowego adresu należy wskazać prawidłowy miejscowo urząd skarbowy. Korektę (wraz z uzasadnieniem) trzeba dostarczyć urzędowi skarbowemu, któremu pierwotnie doręczono ten dokument. Urząd ten powinien przesłać skorygowany formularz do urzędu właściwego miejscowo dla podatnika. Prośbę o takie przesłanie płatnik może dodatkowo zawrzeć w uzasadnieniu do korekty.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie błędy w PIT-11 i PIT-40 wymagają sporządzenia korekty" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK