| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister finansów apeluje do podatników

Minister finansów apeluje do podatników

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował do wszystkich podatników, by przekazywali 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Podkreślił, że w tym roku jest to łatwiejsze.

"Zasady, na których możemy teraz przekazać 1 proc. naszego podatku na organizacje pożytku publicznego stały się o wiele łatwiejsze niż poprzednio. Bardzo zachęcam państwa do skorzystania z tej możliwości. Jest to szansa dla nas wszystkich, żeby przekazać tę część naszego podatku na cele, które uważamy za ważne i za godne wsparcia" - powiedział minister.


Termin składania deklaracji podatkowych za 2007 roku upływa w środę 30 kwietnia. Podatnik, który chce wesprzeć wybraną organizację, musi ją wskazać w deklaracji i obliczyć kwotę (nie wyższą niż 1 proc. podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).


Możliwość przekazania odsetka podatku dla wybranej organizacji istnieje od kilku lat, jednak w rozliczeniu za 2007 rok zmienia się mechanizm przekazywania tej pomocy.


Dotychczas przed złożeniem deklaracji PIT podatnik musiał wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku. Od tego roku pieniądze będzie wpłacał za nas urząd skarbowy. Dzięki temu przekazywanie pomocy ma się stać łatwiejsze.


Podatnik musi w zeznaniu (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT- 38) podać wysokość wpłaty. Należy też podać dane pozwalające na zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, czyli jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.


Można wybrać tylko jedną organizację - z zamieszczonych w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.


Urząd ma czas na przekazanie zebranych kwot organizacjom pożytku publicznego do końca lipca. Wyjątkiem jest 1 proc. w zeznaniach PIT-28 (składanych do końca stycznia). Kwoty te powinny być przekazane do końca kwietnia.


W rozliczeniu za 2006 roku z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 1,6 mln osób, przekazując w sumie ponad 100 mln zł.


Przekazując odsetek podatku na daną organizację, możemy też zastrzec, iż pieniądze mają trafić na konkretny cel. W zeznaniu podatkowym można np. napisać, że pieniądze są przeznaczone na leczenie danej osoby, będącej pod opieką wspomaganej przez nas fundacji.


Według Ministerstwa Finansów, taką informację można zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38.


Urząd skarbowy prześle te informacje organizacji pożytku publicznego, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Ministerstwo przypomina jednak, że rozdysponowanie tych środków pozostaje w wyłącznej gestii organizacji. Powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie w zgodzie z przepisami prawa.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK