| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Osoby wymieniające dowód muszą zawiadomić fiskusa

Osoby wymieniające dowód muszą zawiadomić fiskusa

Osoby, które wymieniły dowody osobiste, muszą w ciągu 30 dni zawiadomić urząd skarbowy o aktualizacji danych.

Należy pamiętać, że stare książeczkowe dowody stracą ważność z końcem marca. Osoby, które otrzymały nowy dowód, mają obowiązek złożyć odpowiedni dokument do urzędu skarbowego.


Powiadomieniu urzędu służy formularz NIP-3, a także NIP-1, który składają osoby prowadzące działalność gospodarczą.


Zgłoszenie aktualizacyjne można złożyć za pośrednictwem organu wydającego dowód, czyli np. urzędu gminy, który przekaże zgłoszenie urzędowi skarbowemu. Jednak dotyczy to tylko podatników podatku PIT, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.


Formularze NIP-1 i NIP-3 można też osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.


Należy też pamiętać, że niezawiadomienie urzędu skarbowego jest uznawane przez kodeks karny skarbowy za wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK