| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej

Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej

Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej polega na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Od początku lipca br., o tym gdzie wysyłamy wniosek o wydanie interpretacji podatkowej decyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie jak dotychczas miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.

Zasady składania wniosków o interpretacje podatkowe od 1 lipca 2015 r.

W ramach przeprowadzonych analiz przez MF zaobserwowano, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkowa możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku.

Począwszy od 1 lipca 2015 r. biura w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim będą specjalizować się w PIT. VAT-em zajmować się będą głownie biura w Lesznie i Płocku. Natomiast Biuro w Bielsko-Białej ma być odpowiedzialne za akcyzę, PCC, spadki i darowizny, CIT oraz inne podatki.

Zgodnie z przyjętym planem wdrożenia specjalizacji (plik PDF, 700 KB), kolejna zmiana nastąpi 1 stycznia 2016 r.

Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej poprawi jakość usług świadczonych przez Administrację Podatkową poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.

Informacja gdzie złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej od 1 lipca 2015 r.

Zobacz także:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK