| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowy wzór wniosku PIT-16 od 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Nowy wzór wniosku PIT-16 od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Zmiany mają na celu dostosowanie formularza do wprowadzonych 1 kwietnia 2015 roku nowych regulacji w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, definiującej na potrzeby tej ustawy pojęcie „urząd skarbowy”.

W stosunku do obecnie obowiązującego wzoru wniosku PIT-6, projektowany formularz wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zawiera zmiany polegające na:

1) zastąpieniu dotychczasowego brzmienia opisu pozycji nr 5: „5. Urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego”, opisem w brzmieniu: „5. Urząd skarbowy, do którego adresowany jest wniosek”,

2) zastąpieniu dotychczasowej treści przypisu nr 1 treścią w brzmieniu: „Należy wskazać urząd skarbowy, do którego adresowany jest wniosek, także gdy wniosek dołączany jest do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.”.

Powyższe zmiany wynikają z dokonanej ustawą o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw zmiany brzmienia art. 4 pkt 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, definiującej na potrzeby tej ustawy pojęcie „urząd skarbowy”.

Zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2015 r. nowym brzmieniem tego przepisu urząd skarbowy oznacza urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania, natomiast w poprzedniej definicji w tym przepisie pojęcia „urząd skarbowy” oznaczał urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Tak więc wprowadzone zmiany dostosowują treść wniosku PIT-16 do zmienionych przepisów regulujących organizację administracji podatkowej w Polsce.

Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »