| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowy wzór wniosku PIT-16 od 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Nowy wzór wniosku PIT-16 od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Zmiany mają na celu dostosowanie formularza do wprowadzonych 1 kwietnia 2015 roku nowych regulacji w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, definiującej na potrzeby tej ustawy pojęcie „urząd skarbowy”.

W stosunku do obecnie obowiązującego wzoru wniosku PIT-6, projektowany formularz wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zawiera zmiany polegające na:

1) zastąpieniu dotychczasowego brzmienia opisu pozycji nr 5: „5. Urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego”, opisem w brzmieniu: „5. Urząd skarbowy, do którego adresowany jest wniosek”,

2) zastąpieniu dotychczasowej treści przypisu nr 1 treścią w brzmieniu: „Należy wskazać urząd skarbowy, do którego adresowany jest wniosek, także gdy wniosek dołączany jest do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.”.

Powyższe zmiany wynikają z dokonanej ustawą o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw zmiany brzmienia art. 4 pkt 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, definiującej na potrzeby tej ustawy pojęcie „urząd skarbowy”.

Zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2015 r. nowym brzmieniem tego przepisu urząd skarbowy oznacza urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania, natomiast w poprzedniej definicji w tym przepisie pojęcia „urząd skarbowy” oznaczał urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Tak więc wprowadzone zmiany dostosowują treść wniosku PIT-16 do zmienionych przepisów regulujących organizację administracji podatkowej w Polsce.

Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK