| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych i wartości firmy

IFK poleca: Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych i wartości firmy

23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadziła ona m.in. regułę, zgodnie z którą odpisy zarówno wartości firmy, jak i zakończonych kosztów prac rozwojowych mają być dokonywane przez okres ich ekonomicznej użyteczności.

Koszty zakończonych prac rozwojowych (według nowego brzmienia art. 33 ust. 3 uor) mają być odpisywane przez okres ekonomicznej użyteczności rezultatów prac rozwojowych. Jedynie w przypadku gdy nie będzie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów nie będzie mógł przekroczyć 5 lat.

W porównaniu z poprzednim brzmieniem tego przepisu położono nacisk na to, by nie ustalać automatycznie amortyzacji kosztów zakończonych prac rozwojowych na okres 5 lat, tylko przede wszystkim odnosić się do rzeczywistego okresu ekonomicznej użyteczności prac rozwojowych.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Po zmianach w art. 44b ust. 10 uor jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy również przez okres jej ekonomicznej użyteczności. W przypadku gdy nie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych wartości firmy nie może być dłuższy niż 5 lat. W porównaniu z poprzednim brzmieniem przepisu zaakcentowano, że:

    ● jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres ekonomicznej użyteczności wartości firmy, bez ustalenia górnej granicy tej użyteczności (do tej pory okres ten mógł być ustalony maksymalnie na 5 lat, z możliwością wydłużenia do 20 lat),

   ● dopiero w przypadku gdy nie można ustalić okresu ekonomicznej użyteczności, należy go ustalić na czas nie dłuższy niż 5 lat.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK