| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > CBOS: 82 proc. Polaków za reformą podatków

CBOS: 82 proc. Polaków za reformą podatków

Większość Polaków (82 proc.) opowiada się za reformą podatków - wynika z opublikowanych dzis badań CBOS. Dwie trzecie badanych (65 proc.) chce, by osoby bogatsze płaciły podatki wyższe niż dotychczas.

"Mimo, iż Polacy chcieliby reformy systemu podatkowego, ich oczekiwania rozmijają się z rozwiązaniami zapowiadanymi przez obecny rząd" - komentuje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).


Rząd planuje obniżkę podatku PIT w 2009 roku. Zamiast trzech stawek - 19, 30 i 40 proc. wprowadzone mają być dwie - 18 i 32 proc. W przyszłości rząd chce też wprowadzić podatek liniowy (jedna stawka) z kwotą wolną i ulgą na dzieci.


Tymczasem 65 proc. Polaków uważa, że reforma powinna polegać na większym zróżnicowaniu obciążeń podatkowych, tak aby biedniejsi płacili mniej, a bogatsi więcej niż dotychczas. Tylko jedna trzecia ankietowanych (33 proc.) opowiada się za zmniejszeniem obciążeń dla wszystkich podatników. 2 proc. nie ma wyrobionego zdania.


Za zmniejszaniem podatków dla wszystkich obywateli opowiadają się głównie osoby z wykształceniem wyższym (56 proc.), przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (56 proc.) oraz właściciele firm (62 proc.).


Według CBOS, większość ankietowanych chce także, by wysokość podatków zależała od liczby osób pozostających na utrzymaniu rodziny, chodzi głównie o dzieci.


Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) sądzi, że podatki osób podobnie zarabiających powinny być różne, w zależności od liczby dzieci i innych utrzymywanych członków rodziny. 19 proc. uważa, że podatki nie powinny zależeć od liczby dzieci. 9 proc. nie ma zdania.


Jak wynika z badań, Polacy są też "generalnie przeciwni" wprowadzeniu podatku liniowego. Jednak część z nich mogłaby zaakceptować to rozwiązanie pod pewnymi warunkami.


38 proc. deklaruje, że poparłoby podatek liniowy przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz utrzymaniu ulgi na dzieci. Jednak niemal tyle samo respondentów (40 proc.) sprzeciwia się temu rozwiązaniu. 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


Według CBOS, Polacy mają też podzielone opinie na temat tego, jakie podatki powinni płacić rolnicy. 43 proc. badanych uważa, że rolników należy objąć powszechnym systemem podatkowym. Niemal tyle samo osób (44 proc.) sądzi, że rolnicy powinni - tak jak dotychczas - płacić podatek gruntowy.


Badanie przeprowadzono 7-10 marca 2008 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1295 osób.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK