| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany w prowadzeniu dokumentacji osobowej pracowników w 2016 r.

IFK poleca: Zmiany w prowadzeniu dokumentacji osobowej pracowników w 2016 r.

MPiPS przygotowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Rozporządzenie ma wejść w życie 22 lutego 2016 r. - razem ze zmianami w Kodeksie pracy.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

W projekcie wskazano, że akta osobowe pracownika w części B powinny obejmować m.in. dokumenty związane z korzystaniem przez pracownika z:

    ● urlopu macierzyńskiego,

    ● urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

    ● urlopu rodzicielskiego,

    ● urlopu ojcowskiego,

    ● urlopu wychowawczego.

Dokumenty dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie są ujęte w przepisie, ponieważ urlopy te zostaną usunięte z Kodeksu pracy.

We wzorze umowy o pracę (która jest załącznikiem nr 2 do rozporządzenia) usunięto powołanie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Tego rodzaju umowy zostały bowiem  usunięte  z Kodeksu pracy. Natomiast w przypadku, gdy strony zawierają umowę o pracę na czas określony mają  obowiązek zamieścić informacje wskazujące  przyczyny obiektywnie uzasadniające zawarcie takiej umowy.

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Zmiany dostosowują  przepisy rozporządzenia do nowelizacji  Kodeksu pracy, które zaczną obowiązywać od 2 stycznia i od 22 lutego 2016 r.

oprac. Anna Seroczyńska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK