| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Morawiecki: Podatki sektorowe od początku 2016 roku

Morawiecki: Podatki sektorowe od początku 2016 roku

Zdaniem wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego jest szansa, że podatki sektorowe wejdą od początku 2016 roku. Uważa też, że program LTRO w Polsce jest możliwy do zastosowania w celu wsparcia polskich przedsiębiorstw w kapitał.

"Podatki sektorowe nie wymagają zmiany w ordynacji podatkowej, w związku z tym te prace, które się toczą w MF - mam nadzieję, że w odpowiednim czasie będą mogły być zakończone. Robimy wszystko, eksperci pracują nad tym, żeby one mogły być zastosowane, natomiast nie ma takich przeszkód wiążących się z ordynacją podatkową, więc jest bardzo duża szansa na to (na uruchomienie od początku nowego roku - PAP)" - powiedział dziennikarzom Morawiecki w Sejmie.

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

"Zobowiązanie 500 zł na dziecko jest zobowiązaniem bardzo, bardzo twardym i nie łączyłbym tego. To jest jedno ze źródeł finansowania, ale to zobowiązanie (...) jest bardzo twardym zobowiązaniem i nie martwiłbym się o jego realizację" - dodał.

LTRO MOŻLIWE

Jego zdaniem LTRO jest w Polsce mechanizmem możliwym do zastosowania.

"LTRO jest programem bardzo szeroko wykorzystywanym w wielu krajach UE, w szczególności tych, które są członkami unii walutowej, ale też w krajach, które nie są członkami unii walutowej - podobne mechanizmy są stosowane" - powiedział.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

"To, w jakim zakresie i czy będzie LTRO stosowane będzie leżało w dużym stopniu w kompetencji niezależnego banku centralnego. W związku z tym wszelkie dyskusje na ten temat powinny odbyć się publicznie. Po drugie powinna być wiodąca rola NBP. Po trzecie w sytuacji, gdzie będzie to wymagało wsparcia dla polskich przedsiębiorstw i więcej kapitału, to LTRO jest oczywiście jednym z takich mechanizmów możliwym do zastosowania" - dodał.

PROMOCJA EKSPORTU, EKSPANSJA KAPITAŁU

"Trzeba się skupić przede wszystkim na przyszłości. Na pewno zostało wiele bardzo dobrych rzeczy zrobionych, więc wszystko co dobre, będziemy chcieli zachować i skoncentrować się na budowie programu na przyszłość. Na promocji polskiego eksportu, ekspansji polskiego kapitału i na przygotowaniu takich warunków do funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, żeby w jak najlepszy sposób mogły prowadzić działalność w kraju i za granicą" - powiedział Morawiecki.

Czy podatek od marketów spowoduje wzrost cen?

"Na pewno teraz koncentrujemy się na sprawach regulacyjnych i personalnych do pewnego stopnia, ale przede wszystkim chcemy zobaczyć, jak funkcjonuje wsparcie polskiego eksportu, polskiego przemysłu" - dodał.

"Jednym ze sztandarowych pomysłów jest program wzmacniania polskiego przemysłu, czyli potocznie reindustrializacja. Z tego punktu widzenia będziemy się starali pomoc wszystkim polskim sektorom w uzyskiwaniu zamówień publicznych w sposób niedyskryminujący oczywiście, czyli zgodnie z regułami UE" - powiedział.(PAP)

jba/ jtt/

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK