| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Morawiecki: Podatki sektorowe od początku 2016 roku

Morawiecki: Podatki sektorowe od początku 2016 roku

Zdaniem wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego jest szansa, że podatki sektorowe wejdą od początku 2016 roku. Uważa też, że program LTRO w Polsce jest możliwy do zastosowania w celu wsparcia polskich przedsiębiorstw w kapitał.

"Podatki sektorowe nie wymagają zmiany w ordynacji podatkowej, w związku z tym te prace, które się toczą w MF - mam nadzieję, że w odpowiednim czasie będą mogły być zakończone. Robimy wszystko, eksperci pracują nad tym, żeby one mogły być zastosowane, natomiast nie ma takich przeszkód wiążących się z ordynacją podatkową, więc jest bardzo duża szansa na to (na uruchomienie od początku nowego roku - PAP)" - powiedział dziennikarzom Morawiecki w Sejmie.

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

"Zobowiązanie 500 zł na dziecko jest zobowiązaniem bardzo, bardzo twardym i nie łączyłbym tego. To jest jedno ze źródeł finansowania, ale to zobowiązanie (...) jest bardzo twardym zobowiązaniem i nie martwiłbym się o jego realizację" - dodał.

LTRO MOŻLIWE

Jego zdaniem LTRO jest w Polsce mechanizmem możliwym do zastosowania.

"LTRO jest programem bardzo szeroko wykorzystywanym w wielu krajach UE, w szczególności tych, które są członkami unii walutowej, ale też w krajach, które nie są członkami unii walutowej - podobne mechanizmy są stosowane" - powiedział.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

"To, w jakim zakresie i czy będzie LTRO stosowane będzie leżało w dużym stopniu w kompetencji niezależnego banku centralnego. W związku z tym wszelkie dyskusje na ten temat powinny odbyć się publicznie. Po drugie powinna być wiodąca rola NBP. Po trzecie w sytuacji, gdzie będzie to wymagało wsparcia dla polskich przedsiębiorstw i więcej kapitału, to LTRO jest oczywiście jednym z takich mechanizmów możliwym do zastosowania" - dodał.

PROMOCJA EKSPORTU, EKSPANSJA KAPITAŁU

"Trzeba się skupić przede wszystkim na przyszłości. Na pewno zostało wiele bardzo dobrych rzeczy zrobionych, więc wszystko co dobre, będziemy chcieli zachować i skoncentrować się na budowie programu na przyszłość. Na promocji polskiego eksportu, ekspansji polskiego kapitału i na przygotowaniu takich warunków do funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, żeby w jak najlepszy sposób mogły prowadzić działalność w kraju i za granicą" - powiedział Morawiecki.

Czy podatek od marketów spowoduje wzrost cen?

"Na pewno teraz koncentrujemy się na sprawach regulacyjnych i personalnych do pewnego stopnia, ale przede wszystkim chcemy zobaczyć, jak funkcjonuje wsparcie polskiego eksportu, polskiego przemysłu" - dodał.

"Jednym ze sztandarowych pomysłów jest program wzmacniania polskiego przemysłu, czyli potocznie reindustrializacja. Z tego punktu widzenia będziemy się starali pomoc wszystkim polskim sektorom w uzyskiwaniu zamówień publicznych w sposób niedyskryminujący oczywiście, czyli zgodnie z regułami UE" - powiedział.(PAP)

jba/ jtt/

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK