| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici zasady przeliczania różnic kursowych w VAT z zasadami obowiązującymi w podatkach.

SEJM | Rozliczenia podatkowe przedsiębiorców


ANALIZA

Obecnie przeliczanie różnic kursowych wymaga sprawdzenia kilku danych kursowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Obliczenie różnic jest tym bardziej uciążliwe, że inne kursy należy stosować w PIT i CIT, a inny w VAT. Dla celów CIT stosowany jest kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W ten sam sposób jest regulowany kurs wymiany walut dla celów PIT.

Inaczej jest w VAT. Kursy są ogłaszane przez NBP ok. godz. 11. W związku z tym często przed godz. 11 należy stosować kurs z poprzedniego dnia, a po 11 kurs nowo ogłoszony, a czasem nawet go przeliczać. Przedsiębiorcy zastanawiają się więc, jaki powinni kurs zastosować.

Zdaniem Sławomira Łuczaka, radcy prawnego w Kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak, w żaden rozsądny sposób nie można wytłumaczyć istniejącej w obowiązującym stanie prawnym niespójności w zakresie obowiązków stosowania różnych kursów wymiany walut dla ujęcia tej samej faktury dla potrzeb podatku dochodowego oraz VAT.

- Mamy tu do czynienia z brakiem głębszej refleksji prawodawcy na etapie tworzenia prawa oraz szerszego spojrzenia na nakładane na podatników obowiązki i ograniczenia - mówi mec. Sławomir Łuczak.

Dodaje, że w praktyce ten brak spójności powoduje powstawanie u podatników dużych problemów, z którymi, jak wynika z interpretacji publikowanych na stronach Ministerstwa Finansów, nawet organy podatkowe nie mogą sobie poradzić.

Komisja Przyjazne Państwo, mając świadomość trudności, jakie sprawia podatnikom przeliczanie różnic kursowych, przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici dotychczasowe zasady przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walucie obcej z zasadami obowiązującymi w podatkach dochodowych. Na zmianę czekają od dawna firmy.

Sławomir Łuczak uważa, że umożliwienie podatnikom stosowania tego samego kursu walut dla celów rozliczenia obu podstawowych podatków, tj. dochodowego i VAT, stanowi dobry krok w stronę powrotu do normalności w i tak wystarczająco zagmatwanej rzeczywistości podatkowej polskich przedsiębiorców.

Projekt opisanej zmiany ustawy o VAT Komisja Przyjazne Państwo ma przyjąć na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »