| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi targowe nie będą reklamą

Usługi targowe nie będą reklamą

Miejsce świadczenia usług organizowania targów i wystaw będzie określane w miejscu faktycznego ich wykonywania.

MF o opodatkowaniu VAT organizacji wystaw


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów nie zamierza nowelizować ustawy o VAT w kierunku zaliczenia usług targowych do usług reklamy. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 1094) poinformował, że kwestia niejednolitego traktowania usług targowych dla celów opodatkowania podatkiem od wartości dodanej została dostrzeżona w Unii Europejskiej.

W rezultacie 12 lutego 2008 r. wydana została Dyrektywa Rady 2008/8/WE zmieniająca Dyrektywę 2006/112/WE w zakresie miejsca świadczenia usług. MF podkreśliło, że nowe przepisy dyrektywy jednoznacznie określają, że miejscem świadczenia takich usług, jak organizowanie targów i wystaw, jest miejsce, w którym ta działalność jest wykonywana. Nie daje to możliwości uznania tych usług jako usług reklamowych. MF poinformowało ponadto, że takie rozwiązanie przewiduje również projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany w resorcie.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie zwierają szczególnych uregulowań w zakresie opodatkowania usług organizowania targów i wystaw. Istotne znaczenie dla opodatkowania takich usług ma zatem obecnie zdefiniowanie rodzaju wykonywanych czynności oraz prawidłowe określenie miejsca ich świadczenia. W ocenie resortu, w przypadku świadczenia kompleksowych usług organizowania targów i wystaw, które jako usługę główną obejmują wynajem powierzchni wystawienniczej, usługi takie powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomościami. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK