| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek w Rumunii zależy od długości pobytu

Podatek w Rumunii zależy od długości pobytu

Obywatel polski, który przebywał w Rumunii dłużej niż 183 dni oraz nie osiągał przychodów z pracy w Polsce, zapłaci podatek tylko w tym drugim kraju.

WSA w Warszawie o dochodach zagranicznych


ORZECZENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że podatnik Polski, który nie jest rezydentem Rumunii, osiągający przychody z pracy jako doradca w tym kraju, w którym przebywa dłużej niż 183 dni w roku, podlega opodatkowaniu jedynie w Rumunii. Ponadto, gdyby podatnik uzyskał dochody także w Polsce, będzie musiał rozliczyć się również w kraju. Sąd zgodził się z wykładnią dokonaną przez ministra finansów.

Skarżący domagał się natomiast uznania, że niezależnie od tego, czy osiąga przychody w Polsce, jeśli przebywa w Rumunii dłużej niż 183 dni, nie podlega opodatkowaniu w Polsce, tylko w tym drugim kraju.

W omawianej sprawie zastosowanie miał art. 25 ust. 1 pkt a) umowy między Polską a Rumunią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1995 r. nr 109, poz. 530). Sporny przepis określa sposób unikania podwójnego opodatkowania w przypadku osób mających miejsce zamieszkania w Polsce. Jeśli podatnik mieszka w Polsce i osiąga dochód opodatkowany w Rumunii, to taki dochód będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Z dalszej części tego przepisu wynika, że gdy podatnik osiągnie także dochód w kraju, w którym mieszka, będzie on opodatkowany w tym kraju. Przepis stanowi, że Polska przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie podlegał zwolnieniu.

Sygn. akt III SA/Wa 95/08


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »